еМагазин

Tag : сиромаштија

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Македонска сага: Работат, а живеат во сиромаштија

Редакција
Во Македонија има илјадници лица кои работат или земаат пензија, а сепак живеат во сиромаштија, а исто така огромен е процентот на сиромашни деца. Тоа...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Дури 455.100 македонски граѓани живеат во сиромаштија

Редакција
Државниот завод за статистика врз основа на податоците од Анкетата за приходите и условите за живеење, која се спроведува во согласност со препораките на Европската...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Работат, а живеат во сиромаштија

Никола Осило
Речиси незабележано помина вчерашната информација на Државниот завод за статистика дека на крајот на 2018 година стапката на сиромашни лица во земјава изнесувала 21.9 %...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Дури 455.100 македонски граѓани живеат во сиромаштија

Никола Осило
Според најновите податоци на Државниот завод за статистика во 2018 година, стапката на сиромашни лица во земјава изнесувал 21.9 % од населението или 455.100 лица...
БЕСПАРИЦА

Работат но се сиромашни: Стапката на сиромашни вработени лица изнесува девет проценти

Редакција
Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје. Годинава, како што информираат од Македонската платформа...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Вработените на Рамсторе заедно со своите потрошувачи се вклучија во одбележувањето на Светскиот ден на гладта

Редакција
Вработените на Рамсторе заедно со своите потрошувачи повторно ја покажаа својата хуманост и втора година по ред активно се вклучија во одбележувањето на Светскиот ден...
Да помогнеме

Да ги нахраниме гладните: Црвен Крст ќе собира донации на храна пред хотел „Мериот“

Редакција
Црвен крст на Македонија, Црвен крст на град Скопје и оваа година се вклучува во глобалните акции за борбата против гладта со организирање на кампања...
БЕСПАРИЦА

До крај на јули треба да се донесе Закон за донирање на вишок храна: 30 проценти од храната се фрла

Редакција
Денеска најголемите 50 компании во државата имаа можност да присуствуваат на донаторската конференција која се одржи во Скопје Мериот хотел. Присутните претставници на најголемите компании...
Да помогнеме

Новогодишна трпеза за бездомниците: Каде може да ја донирате храната што ќе ви остане од празниците

Редакција
Голема количина од храната за време на Новогодишната ноќ ќе остане вишок и за жал ќе заврши во контињерите. За да не се случи тоа,...
Да помогнеме

(Видео) Семејството Велковски од Куманово преживуваат со 4.000 денари месечно

Редакција
Порталот „Кумановски муабети“ објави сторија за семејството Велковски, во која, 47-годишниот Бране Велковски од Куманово со 4.000 денари ги издржува сопругата и двете деца, двегодишен...