еМагазин

Tag : службена тајна

Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителството отвори предистражна постапка за протекување на материјал од посебни истражни мерки

Редакција
Јавното обвинителство денеска соопшти дека е почната предистражна постапка во врска со сознанијата на Министерството за внатрешни работи за протекнување на материјали од посебни истражни...
Македонија

Јавното обвинителство појасни зошто се гони новинарот на „Инфомакс“

Никола Осило
Кривичното дело – Оддавање службена тајна од член 360 став 1 од Кривичниот законик го сторува тој што на јавноста или на неповикано лице ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинение за новинар од порталот „Инфомакс“ за објавување на записникот од „Рекет“

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Оддавање службена тајна од член 360 став 1 од Кривичниот законик,...