еМагазин

Tag : смена

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил Драган Миновски, директорот на ЕСМ, кој Владата предлага да биде сменет

Редакција
И директорот на ЕСМ, поранешно ЕЛЕМ, Драган Миновски го зафати “метлата“ на премиерот Зоран Заев. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист кој го доставил, кога...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил Сашо Василевски, директорот на МЕПСО, кој Заев предлага да биде сменет

Редакција
Премиерот Зоран Заев го стави на листата за смени и директорот на МЕПСО, Сашо Василевски. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист кој го доставил до Државната...
Македонија

Ќе „летаат“ директорите од енергетскиот сектор, во МЕПСО, ЕСМ…

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција во Владата информираше за смената директорите на институции, раководители, членови на Управни одбори. За разрешување, Заев ќе ги предложи...
Македонија

Заев: Задоволен сум од работата на Тевдовски, но јас сакам да спроведем храбри чекори

Никола Осило
Премиерот Зоран Заев во интервју за Сител за промената на министерот за финансии Драган Тевдовски потенцира дека единствената причина е неговото влегување во ова Министерство,...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Метла“ за повеќе од 20 директори на јавни институции

Редакција
По денешната седница на Централниот одбор на СДСМ во Охрид, премиерот Зоран Заев, освен реконструкција на Владата најави и смена на повеќе од 20 директори...
Македонија

„Метлата“ не е принцип кој што ДУИ го користи, рече Османи

Редакција
Во однос на најавените министерски смени од страна на премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за европски прашања и портпарол на ДУИ, Бујар Османи рече дека има...
Македонија

Кои се новите имиња на МРТВ, МНТ, Македонска филхармонија…

Редакција
Владата објави листа од 136 институции кои треба да ги сменат имињата согласно Договорот од Преспа. Оваа се дел од новите имиња на неколку државни...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) И владиниот авион со сменето името

Редакција
Делегација предводена од премиерот Зоран Заев е во посета на Австрија, на покана на австрискиот канцелар Себастијан Курц. Владиниот авион со кој делегацијата слета во...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Прашање до Владата: Зошто е сменет стручниот прв човек на националниот парк Галичица

Редакција
Граѓанските еколошки здруженија реагираат на одлуката на Владата за смена на сегашниот в.д. директор на Националниот парк Галичица, Андон Бојаџи. Тие сметаат дека за соодветно...
Македонија

Заев вели дека нема да има смена на Лика, но лично е незадоволен што не доаѓа постојано на работа

Редакција
Премиерот Зоран Заев денешната прес-конференција во Владата, изјави дека наводите за смена на вицепремиерот Хазби Лика и министерот за економија Крашник Бектеши не се точни....