еМагазин

Tag : споменици

Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) „Скопје 2014„ го „изеде“ времето

Редакција
Лошата изработка на мега проектот „Скопје 2014“ се повеќе е видлива за голо око. Фасадите на зградите, претежно направени од стрипор и тенок слој на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ги отстранија сонцата од шахтите и одма се промени времето“: Твитер за таблите на спомениците на Александар Велики, Олимпија, Филип Втори…

Редакција
Од денеска неколку споменици во Скопје, од кои и тој на Александар Велики и на неговиот татко Филип Втори, добија табли со појаснување дека припаѓаат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата барала список со споменици и улици од Хеленската историја и објекти со Сонцето од Вергина

Никола Осило
Владата на една од последните седници го задолжила Генералниот секретаријат веднаш да испрати допис до сите државни институции и до единиците на локалната самоуправа за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од македонската Влада велат дека не постои иницијатива за размена на споменици со Грција

Редакција
Нема иницијатива за размена на споменици, велат од Владата за МИА по објавените шпекулации во грчките медиуми дека министерката за култура на Грција предложила споменикот „Воин на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Скопје ќе биде „преплавено„ со „грчки“ споменици: Следи имплементација на Договорот од Преспа

Редакција
Деновиве во грчкиот Парламент се очекува да помине и ратификацијатата на Протоколот за прием на Македонија во НАТО, со што Договорот од Преспа и официјално...