еМагазин

Tag : sport

Спорт

Пријавувањето започнува: Биди дел од Авицена женска трка

Редакција
Битката за втемелување на здравите навики во секојдневието не е завршена! Токму затоа и оваа година жените ќе трчаат со цел да ја поткренат свеста...
Спорт

„Макпетрол“ е најуспешен на Државното карате првенство за сениори со 12 медали

Редакција
Викендов во Скопје, се одржа државното првенство во карате за сениори/ки, во поединечна и екипна конкуренција, во дисциплините борби и кати. Ова Државно првенство е...
Македонија

И СДСМ ангажираше ракометар, Мојсоски ќе ја води Комисијата за спорт

Редакција
Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница избра нова партиска Комисија за спорт за чиј претседател е именуван Наумче Мојсоски, познат македонски ракометен репрезентативец. И...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Ивановски и Поп Арсова срушија два државни рекорди: 2.000 тркачи на Skopje Run 10K

Редакција
Оваа е трета година по ред кога Skopje Run 10K успева во својата клучна цел, да го промовира спортот и спортувањето во Скопје и Македонија....
Спорт ТОП СТОРИИ

Дарко Поп Ацев за неговиот брат шампионот Евгениј: Успех недоволен за да има барем некаква помош од државата

Редакција
Дарко Поп Ацев, брат на пливачот Евгениј Поп Ацев, кој ја освои третата титула шампион на светската серија на ултрамаратони на ФИНА за 2019 година,...
Спорт

Државната награда „8 Септември“ врачена на четири спортски легенди

Никола Осило
Борачот Томе Коцев, спортскиот лекар Слободан Николиќ, кајакарот Атанас Николовски и фудбалерот Кочо Димитровски, легендата на ФК Вардар, се добитниците на државната награда „8 Септември“...
Спорт

Седум медали за каратистите од учеството на европските универзитетски игри на боречките спортови во Загреб

Редакција
Завршија борбите на Универзијадата за боречки спортови која се одржа во Загреб, Хрватска. Бошко Заборски, селекторот на репрезентацијата изјави дека нашите каратисти остварија огромен успех...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Заев ескивира од фудбал со министрите, повеќе сака во недела да вози мотор

Редакција
На денешното одбележување на Меѓународниот ден на спортот за развој и мир што се одржа во Струмица, премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање, колку...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Успешен завршеток на четвртата хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

Редакција
Пешачките патеки во градскиот парк во Скопје вчера беа претворени во атлетичарски патеки по кои децата со Даунов синдром и нивните другарчиња трчаа со цел...
Спорт ТОП СТОРИИ

Владата воведува даночни ослободувања за спортски федерации, клубови и активни спортисти

Никола Осило
Министерството за правда, врз основа на предлогот на Агенцијата за млади и спорт, не денешната владина седница го поднесе на разгледување предлог-законот за изменување и...