еМагазин

Tag : Стево Пендаровски

Македонија

Во тек се политички консултации на повеќе нивоа, се разгледуваат опциите по Самитот на ЕУ

Редакција
Во тек се политички консултации на повеќе нивоа, се разгледуваат и анализираат сите опции, велат од Владата за МИА во врска со следните чекори што...
Македонија

Пендаровски за „Die Presse“: Дури го сменивме и името, ниту една земја-кандидат го нема направено ова порано

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски во интервјуто за австрискиот весник „Die Presse“ апелираше до ЕУ да и се даде шанса на државата, бидејќи како што вели, испорачавме...
Македонија

Нов гаф: Пендаровски на тет-а-тет средба со Ѓукановиќ со наопаку поставено црногорско знаме

Редакција
Црногорските медиуми објавија дека македонскиот претседател Стево Пендаровски го пречекал својот црногорски колега Мило Ѓукановиќ, кој пред неколку дена беше во посета на Македонија со...
Забава

(Фото) Пендаровски: ИФФК „Браќа Манаки“ репрезент на македонската филмската уметност во Европа и во Светот

Редакција
ИФФК „Браќа Манаки“ четири децении доследно го чува и почитува наследството што го оставија Јанаки и Милтон Манаки. Ви честитам бидејќи сте вистинските репрезенти и...
ЖИВОТ

(Фото) „Браќа Манаки“: Пендаровски со сопругата на средба со реномираниот американски кинематограф, Едвард Лакман и неговото семејство

Редакција
Вечерва во Битола се дига завесата на 40 то јубилејно издание на  ИФФК „Браќа Манаки“, а ќе го отвори најновиот филм на култниот шпански режисер,...
Македонија

Што порачаа за Денот на независноста премиерот Заев и претседателот Пендаровски?

Никола Осило
Денот на независноста ни покажа дека слободата и самостојноста ги имаат најубавите бои, напиша на својот Фејсбук профил премиерот Зоран Заев. „На 8 септември 1991...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Кои се пожарникарите кои Пендаровски ги одликуваше со „Медал за храброст“

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски, денеска, со „Медал за храброст“ одликуваше осум припадници на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје. Медалот за храброст им се доделува за...
Македонија

Што го плаши претседателот Стево Пендаровски?

Никола Осило
Безбедносната состојба во земјава е стабилна. Нема никакви индикатори ниту внатре во нашите граници, ниту надвор од границите во блискиот и поширокиот регион дека таа...
ЖИВОТ

(Фото) Емотивна средба: Пендаровски се сретна со неговата прва учителка

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски на неговиот фејсбук-профил објави фотографија од емотивна средба со неговата прва учителка Борка Палифровска. „Се потсетивме на првите лекции и ученици, а...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Пендаровски ги прочита мислите на граѓаните биле од СДСМ или од ВМРО- ДПМНЕ

Никола Осило
Македонските граѓани веќе со години наназад секојдневно се манипулирани од политичарите од двете најголеми политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ кои наизменично ја држат власта од...