еМагазин

Tag : Стево Пендаровски

Македонија ТОП СТОРИИ

Како изгледа првиот работен ден на Пендаровски

Редакција
Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато, пишува тој на...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Радев: Го поканив Пендаровски да ја посети Бугарија

Редакција
Претседателот на Бугарија, Румен Радев по денешната инаугурација на Стево Пендаровски за претседател на Република Северна Македонија, истакна дека Софија ја поддржува нашата земја во...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Пендаровски го испрати Иванов од Вила Водно

Редакција
Попладнево по два мандата Ѓорге Иванов си замина од претседателската Вила Водно. Тој беше испратен од новиот претседател Стево Пендаровски. Иванов и Пендаровски претходно одржаа...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) И Бранко Црвенковски на инаугурацијата на Пендаровски во Собранието

Редакција
По повод инаугурација на Стево Пендаровски во Собранието присуствуваше и поранешниот претседател Бранко Црвенковски. Помеѓу присутните беше и досегашниот претседател Ѓорге Иванов, сопругата на поранешниот...
Македонија

Вучиќ во Скопје: Верувам дека ќе ги отстраниме шумовите во односите меѓу двете земји

Редакција
Српскиот претседател Александар Вучиќ, по инаугурацијата на новиот претседател Стево Пендаровски, изјави дека верува оти двете земји ќе ги отстранат шумовите кои постојат во претходниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски од Собранието: Првата работа што ќе ја направам е да подадам рака кон опозицијата

Редакција
Со давањето на свечената изјава пред Собранието, Стево Пендаровски и официјално ја презема функцијата претседател на државата. „Сакам јавно да кажам и да се обврзам...
Македонија

(Видео) Заев со честитка до Пендаровски: Се гледаме наскоро на прво претседателско-премиерско кафе

Редакција
Премиерот Зоран Заев испрати честитка по повод инаугурацијата на претседателот на државата Стево Пендаровски. „Денес нашата земја добива претседател – тоа е нашиот Стево Пендаровски,...
Македонија

Ќе се појави ли Заев на инаугурацијата на Пендаровски?

Редакција
Премиерот Зоран Заев зема одмор од 10 до 14 мај поради приватни причини, a неговиот одмор се поклопува со инаугурацијата на новиот претседател Стево Пендаровски...
Македонија ТОП СТОРИИ

Церемонија во Вила Водно: Листа на гости кои ќе присуствуваат на инаугурацијата на Пендаровски

Редакција
По свечената церемонија на примопредавање на функцијата Претседател од страна на Ѓорге Иванов на Стево Пендаровски, предвидени се билатерални средби на новиот претседател со неговите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Иванов денеска ќе ја предаде функцијата на Пендаровски: Детали за церемонијата во Вила Водно

Редакција
Денеска во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, во 13:45 часот ќе се одржи официјална церемонија на примопредавање на функцијата Претседател со највисоки воени и државни...