еМагазин

Tag : струга

Македонија

(ВИДЕО) Во време на пандемија, стотици верници по улиците на Струга за традиционалната литија

Редакција
Стотици граѓани на Струга денеска беа дел од традционалната литија со чесните мошти на литијаи неговата чудотворна икона збогатена и со неговите чесни мошти од...
Локално

Со едрилици се возеле за време на полициски час

Редакција
Основното јавно обвинителство Струга до надлежниот суд поднесе предлози за издавање казнени налози против четири лица за кривично дело – „непостапување според здравствените прописи за...
Македонија

Во Охрид на корона вирусот позитивни 15, во Струга 55 лица

Редакција
Дисциплираноста на охриѓани и нивниот одговорен однос кон мерките за спречување на ширењето на заразата со коронавирусот резултираше со релативно мал број инфицирани во градот....
Македонија

Oд Италија денеска се враќаат 180 граѓани, ќе бидат во карантин во хотелот „Дрим“

Редакција
Со организиран лет од Венеција денеска во 14:00 часот на скопскиот аеродром во земјава се враќаат 180 македонски државјани кои поради корона кризата биле затекнати...
Македонија

Обвинителството ја истражува смртта на стружанката, која почина од коронавирусот

Редакција
Основното јавно обвинителство Охрид ја истражува смртаа на 66 годишната стружанка, која е четврта жртва на коронавирусот во Македонија. Обвинителството по допрен глас отворило предмет,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Општата болница Струга вработува 10 лица, плата до 25.500 денари

Редакција
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 10 јавни службеници во ЈЗУ Општа болница Струга. Се бараат кандидати за советници, референти, помлади соработници… Платите во зависност од...
Македонија

Косовскиот министер Пацоли именува возач од МНР за дипломат во косовскиот конзулат во Струга

Редакција
Министерот за надворешни работи во косовската Влада во оставка, Беџет Пацоли, со својата прва одлука во 2020 година, унапреди досегашен возач во неговото министерство за...
Локално

Еден починат и тројца повредени во пожар во струшко

Редакција
На 24.12.2019 во 02.35 часот во Полициска станица Струга било пријавено дека во с.Калишта, струшко, настанал пожар во куќа сопственост на Р.Е.(73) од с.Калишта, при...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Еко-теам“ го доби тендерот за санација на колекторскиот систем Охрид-Струга вреден пет милиони евра

Редакција
ЈП Колекторски Систем по распишаниот тендер за санација за унапредување на ефикасноста на колекторскиот систем Охрид-Струга склучи договор со друштвото за заштита на животна средина...
Локално

Кривични пријави за тројца стружани за бесправно градење

Никола Осило
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против И.Н.(49), И.С.(58) и И.Н.(53), сите од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...