еМагазин

Tag : судство

Македонија

Платформа против корупција: 94 закони предложени во декември 2019 не се објавени на ЕНЕР

Редакција
Владата во декември го прекршила сопствениот Деловник, бидејќи од усвоени 120 закони, 94 не биле ставени на консултација на ЕНЕР (единствениот национален регистар на прописи),...
Македонија

Дескоска: Конечно, по четири години, ги имплементиравме препораките на Венецијанската комисија за Законот за судови

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска денеска нагласи дека конечно, по четири години, се имплементирани препораките на Венецијанската комисија што се однесуваат на Законот за судови....
Македонија

Судството „рак-рана“ на општеството: Граѓаните со најмногу поплаки од него

Редакција
Граѓаните поднесуваат помеѓу три и четири илјади претставки годишно до Народниот правобранител, а само за десетте месеци од тековната година се поднесени над 3.100 претставки,...
Македонија

СДСМ: Македонија е правна држава со независни судски инситуции, правда мора да има

Редакција
Македонија е правна држава, законите важат за сите подеднакво и никој не е над законот ниту над правдата, се вели во реакцијата на СДСМ на...
Македонија

Обвинителство: Секое сликање или снимање гласачи е законски недозволиво

Редакција
Објавувањето фотографии на гласачи е противправно дејство кое го нарушува процесот на гласање и претставува попречување на правото на гласање. Секое сликање или снимање на...