еМагазин

Tag : табли

Локално

(Фото) Искршени тријазични табли на три институции во Штип

Редакција
Во Штип синоќа или во раните утрински часови непознати сторители ги искршиле двојазичните табли на подрачните единици на Фондовите за пензиско и инвалидско осигурување и...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Галерија) Таблата на споменикот на Филип Втори украдена, на Олимпија оштетна, на Александар Велики, демолирана, па повторно вратена

Редакција
Само еден ден откако беа ставени таблите на спомениците на Филип Втори, Олимпија и Александар Велики, во центарот на Скопје, истите се оштетни, а едната...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ги отстранија сонцата од шахтите и одма се промени времето“: Твитер за таблите на спомениците на Александар Велики, Олимпија, Филип Втори…

Редакција
Од денеска неколку споменици во Скопје, од кои и тој на Александар Велики и на неговиот татко Филип Втори, добија табли со појаснување дека припаѓаат...
Локално

Беровските средношколци ќе учат од интерактивни табли кои ги заменуваат кредите и зелените табли

Редакција
ОСУ „Ацо Русковски” во Берово е насочено кон модернизирање и унапредување на образовниот процес. За таа цел, набавени се две интерактивни табли и два проектори,...
Македонија

Грција ќе постави табли со новото име, аеродромот во Солун останува „Македонија“

Редакција
Грчкиот министер за инфраструктура и транспорт Кристос Спирцис вели дека таблите на патиштата во Грција со новото име на земјава ќе бидат поставени, но не прецизира...
Балкан

Нова демократија: Официјалното име на соседната земја е Северна Македонија, дискусијата за таблите е од мало значење

Редакција
Според Договорот од Преспа, официјалното име е Северна Македонија, а дискусијата за таблите е од мало значење. Впрочем тие означуваат растојание меѓу градовите, коментираше портпаролката...
Балкан

И Грција ќе стави табли со Република Северна Македонија

Редакција
Грција веќе ја призна Северна Македонија, а тоа ќе се одрази во секое официјално споменување, вклучувајќи ги и таблите, рече портпаролот на грчката Влада и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Плоштадот Македонија како ќе го преименувате“: Твитер за отстранувањето на буквите од зградата на Владата

Редакција
Очекувано, лавина од реакции по социјалните мрежи за стартот на процесот на менување на натписите и таблите на државните институции, што е предвидено со Договорот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои институции први ќе го користат новото име „Република Северна Македонија“: „Република Македонија“ симната од зградата на Владата

Редакција
Отстранети се буквите „Влада на Република Македонија“ од зградата на Владата, објави порталот Сакам да кажам. Владата, Министерството за надворешни работи, Министерството за одбрана и...
Македонија

Табли на државните институции со Северна Македонија откако Атина ќе го ратификува Протоколот за членство во НАТО

Редакција
Министерствата, државните органи и институции, јавните претпријатија и акционерски друштва ќе треба да извршат промена на таблите на влезовите на институциите, а ќе се менуваат...