еМагазин

Tag : Талат Џафери

Македонија

Џафери го известил Судот дека не биле создадени услови за симнување на имунитетот на Вељаноски

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери вчера го известил судијата на претходна постапка Седат Реџепагиќ дека не биле создадени услови за симнување на имунитетот на пратеникот...
Македонија

Џафери: Собраниската седница прекината поради дофрлањата на пратеникот Мухамед Зекири

Редакција
Спикерот на Парламентот, Талат Џафери синоќешната седница ја прекинал поради, како што рече, однесувањето и дофрлувањата на пратеникот Мухамед Зекири од СДСМ, кој му рекол...
Македонија

Заев револтиран од односот на Џафери: Процедурите треба да бидат исти за сите пратеници

Редакција
Премиерот Зоран Заев вели дека Собранието вчера требало да ја следи досегашната пракса во однос на одлучувањето за одземање на имунитетот на пратеникот и поранешен...
Македонија

За Антикорупциска нема судир на интереси во изборот на нејзиниот заменик-претседател Бајрами, баџанакот на Џафери

Редакција
Нема судир на интерес во изборот на Нури Бајрами за член на Државната комисија за спречување на корупцијата, кој е баџанак на претседателот на Собранието,...
Македонија

За Дескоска тоа што баџанакот на Џафери стана член на Антикорупциска не е спорно

Редакција
Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со...
Македонија

Ќе распише ли Џафери денеска претседателски избори

Редакција
Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска треба да ги распише претседателските избори, за кои првиот круг треба да се одржи на 21...
Македонија

Утре треба да бидат распишани претседателските избори

Редакција
Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери утре треба да ги распише претседателските избори, за кои првиот круг треба да се одржи на 21...
Македонија

Џафери: Истечени се роковите за предвремени парламентарни избори заедно со претседателските

Редакција
Претседателските избори најверојатно ќе бидат распишани на 8 февруари, а ќе се одржат на 21 април првиот круг и на 5 мај вториот круг, рече...
Македонија

Првпат Џафери седницата во парламентот ја води на албански јазик: Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ реагираше

Редакција
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска седницата прв пат во историјата на работата на законодавото тело ја почна на албански јазик, на што веднаш реагираше...
Македонија

Џафери до крајот на месецот ќе почне на албански да ги води пленарните седници

Редакција
Претседателот на македонскиот Парламент Талат Џафери од крајот на месецов, по завршување на подготовките, ќе почне да претседава со пленарните седници на албански јазик Ова...