еМагазин

Tag : Талат Џафери

Македонија

Денеска координација кај Џафери: Ќе се формира ли „Интерпартиско парламентарно тело за помирување и интеграција“

Редакција
Денеска ќе се одржи координација на претседателот на Собранието, Талат Џафери со потпретседателите на Собранието, координаторите на пратеничките групи и претставниците на политичките партии кои
Македонија

Власта очекува опозицијата да се вклучи во подготовката на нацрт уставните амандмани

Редакција
Нацрт – амандманите на Уставот за кои тече рокот што произлегува од петочната одлука на Собранието, се во фаза на изготвување. Се прават обиди во
Македонија

Џафери ќе ја води собраниската комисија за помирување

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери најверојатно ќе ја води комисијата за помирување што би се формирала по иницијативата на осумтемина пратеници, но ќе се чека
Бизнис

Емилија Нацевска и Ана Митреска се именувани за вицегувернери на НБРМ

Редакција
Во рамки на 60. седница на Собранието, на 18 октомври 2018 година, за вицегувернери на Народната банка беа именувани Емилија Нацевска и Ана Митреска, кои
Македонија

Зошто Бранко Црвенковски и Талат Џафери ги немало на избирачкиот список

Редакција
Во интервју за Инфомакс, претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, објаснува зошто во избирачкиот список ги немало поранешниот премиер и претседател, Бранко Црвенковски и актуелниот
Македонија

Џафери е задоволен што го исполнил ветувањето кон пратеничките, им отвори женска соба

Редакција
Претседателот на Собранието Талат Џафери на отворањето на Соба на Клубот на пратенички изјави дека го остварил ветувањето по повод  Меѓународниот ден на жената и
Македонија ТОП СТОРИИ

Обезбедени ли се 80 пратеници: Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Редакција
Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а
Македонија

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Редакција
Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница
Македонија ТОП СТОРИИ

Талат Џафери не гласал, го немало на избирачкиот список

Никола Осило
Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва соопшти дека не гласал на референдумот поради тоа што неговото име го немало на избирачкиот список. „Не можев да
Македонија

Референдумот во фокусот на разговорите на американските конгресмени во македонскиот Парламент

Никола Осило
Собраниските активности во пресрет на јавната пропаганда за референдумот, надлежностите на Собранието во извршувањето на уставно пропишана надзорна функција и законската регулатива во безбедносниот сектор,