еМагазин

Tag : „Таргет-Тврдина“

Македонија

Случај „Таргет-Тврдина“: Лазаревски последното усб со „бомби“ го предал во ноември 2013 година

Редакција
Последното усб го предал во ноември 2013 година, а од МВР заминал на 31 октомври после закана од Грујоски дека доколку не замине ќе биде...
Македонија

Случај „Таргет-Тврдина“: Грујовски му пратил закана на Лазаревски дека ќе ми го пресечел гркланот

Редакција
По апсењето на Зоран Верушевски, ми се јави Звонко Костовски, кој во тој момент бил во присуство на Горан Грујоски, и ми пренесе порака од...
Македонија

Случај „Таргет-Тврдина“: Како Лазаревски му ги предал „бомбите“ на Зоран Верушевски

Редакција
Првите документи ги изнесов на екстерен диск што Звонко Костовски ми го даде во ходниците на МВР, изјави сведокот Ѓорѓи Лазаревски на денешното рочиште на...
Македонија

Сведоштво на Лазаревски во „Таргет-Тврдина“: Првото унапредување го добив во времето на Јордан, а бев деградиран од Сашо Мијалков

Редакција
Со сослушување на еден од клучните сведоци, Ѓорѓи Лазаревски, за незаконското следење на комуникациите, денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжи судското рочиште за предметот „Таргет-Тврдина“...
Македонија

Продолжува судењето за „Таргет-Тврдина“ на СЈО

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново судско рочиште за предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство, за незаконското следење на комуникациите....
Македонија

„Таргет-Тврдина“: Продолжува судењето за масовното прислушување

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство, за незаконското следење на комуникациите. Денеска треба да...
Македонија

Судењето за „Таргет Тврдина“ продолжува на 13 септември: Мијалков и другите обвинети се изјаснија за невини

Редакција
Со воведен говор на обвинетиот Тони Јакимовски и неговиот бранител адвокатот Јордан Апостолски заврши денешното рочиште за предметот „Таргет Тврдина“ на СЈО. Судењето ќе продолжи...
Македонија

Ристовска од СЈО: Мијалков бил организатор на прислушувањето, имаме и докази и сведоци

Редакција
Сашо Мијалков, тогашен директор на Управата за безбедност и разузнавање (УБК) во МВР, е креатор на идејата за масовно прислушување, воден од политички и бизнис...
Македонија

СЈО бара повторно спојување на постапката за Јанкулоска во „Таргет Тврдина“

Редакција
Со задоцнување од 40-ина минути поради недоразбирање во врска со одлагањето на терминот заради претходното судење за „Монструм“ почна денешното рочиште за предметот „Таргет Тврдина“...
Македонија

Продолжува судењето за масовното прислушување

Редакција
Во Кривичниот суд Скопје, денеска ќе продолжи судското рочиште за предметот на СЈО „Таргет-Тврдина“. Во овој предмет обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР...