еМагазин

Tag : „Титаник 2“

Македонија

Судење за „Титаник 2“: Ибраими призна дека му се јавил на Тачи пред гласање во ДИК

Редакција
Поранешниот член на Државната изборна комисија (ДИК), Бедредин Ибраими, кој е осуден на 4,5 години затвор за злоупотреба на функцијата во случајот „Титаник 2“, на...
Македонија

Ибраими: Нема да бегам, тука сум роден, тука живеам и тука ќе умрам

Редакција
Поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими, кој доби највисока затворска казна за случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Титаник 2„ од од четири години и шест месеци...
Македонија

Прва пресуда за Мијалков

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да биде објавена пресудата за случајот „Титаник 2“, кој се однесува за изборни нерегуларности на локалните избори во...
Македонија

„Титаник 2“: Одбраната на Мијалков побара ослободителна пресуда, немало ниту еден доказ дека извршил влијание врз ДИК

Редакција
Адвокатот Миле Петровски, бранител на обвинетиот Сашо Мијалков, во денешниот завршен збор на судењето за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година „Титаник 2“, побара...
Македонија

Судење „Титаник 2“: Одбраната побара ослободителна пресуда за Тачи и Ибрахими

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска завшен збор имаше адвокатот Елвир Исени, бранител на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, кои во предметот „Титаник2“ на...
Македонија

Фетаи побара затвор за Мијалков, Тачи и поранешни членови на ДИК за „Титаник 2“

Редакција
Осудителни пресуди за сите обвинети во предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО),  „Титаник 2“ за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година, побара денеска...
Македонија

Тачи и Мијалков на суд: Во Кривичен суд судење за изборните нерегуларности од локалните во 2013 година

Редакција
Во Кривичниот суд денеска ќе се одржи рочиште за предметот „Титаник 2“ на Специјалното јавно обвинителство, што се наоѓа во доказна постапка, и се однесува...
Македонија

„Бомби“ на судењето за „Титаник 2“: „Ќе видиме колку сега Заев кошта”, му вели Латас на Мијалков

Редакција
Со слушање на нови аудио разговори предложени од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кои се “реплика” на доказите на обвинетите, а се однесуваат на гласањето во...
Македонија

Нови рочишта за „Тврдина 2“, „Титаник 2“ и „Тарифа“ на СЈО

Редакција
Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тврдина 2“, „Титаник 2“ и  „Тарифа“. Во случајот „Тврдина 2“,...
Македонија

Судењето за „Титаник 2“ на СЈО продолжува на 18 декември

Редакција
Со изведување на материјалните докази на одбраната во Кривичниот суд во Скопје, заврши денешното рочиште за предметот „Титаник 2“ на Специјалното јавно обвинителство што се...