еМагазин

Tag : Тодор Петров

Македонија

Собранието како неуредна ја оцени иницијативата за референдум за името на Тодор Петров

Редакција
Републичкото Собрание денеска на продолжение на 81. седница одлучи дека не е уредна граѓанската иницијатива за собирање потписи од најмалку 150.000 избирачи за распишување дополнителен...
Македонија

Тодор Петров: Џафери манипулира, не се откажуваме од референдумот за името

Редакција
Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, на својот Фејсбук профил, реагира на изјавата на претседателот на Собранието, Талат Џафери и вели дека тој манипулира дека...
Македонија

Тодор Петров ја повлече иницијативата за нов референдум за името

Редакција
Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров, кој беше овластен предлагач, ја повлекол граѓанската иницијатива за собирање потписи од најмалку 150 илјади избирачи за распишување задолжителен...
Македонија

Досега само шест приговори за референдумот до ДИК

Никола Осило
До ДИК досега се пристигнати шест приговори за постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите за референдумот што се одржа во неделата на 30...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апасиев и Петров: Одлуката на Уставен за референдумот е политичка, а не правна

Редакција
Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд...