еМагазин

Tag : толкување

Македонија

Владата ја прифати иницијативата за автентично толкување на Законот за помилување

Редакција
Владата на денешната редовна седница го усвои мислењето на Министерството за правда да се прифати иницијативата за автентично толкување на член 11 од Законот за...
Македонија

Обвинителството го испрати барањето за автентично толкување на Законот за СЈО во Собрание

Редакција
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска го испратил барањето до Собранието за автентично толкување на член 22 од Законот за Специјалното јавно обвинителство (СЈО), информираат од...
Македонија

Обвинителството ќе бара од Собранието автентично толкување за надлежностите на СЈО

Редакција
Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески соопшти дека стручниот колегиум на Јавното обвинителство на денешниот проширен состанок одлучил дека начелно-правното мислење на Врховниот суд за предметите...