еМагазин

Tag : трговија

Бизнис

По две години раст: Пад на трговската размена со Бугарија

Редакција
Трговската размена со Бугарија, по минатогодишниот раст, во првиот квартал од годинава бележи пад. На редовното годишно Собрание на Македонско-бугарската стопанска комора (МБСК) денеска во...
Бизнис

Во земјава има 72.315 активни компании, третина се занимаваат со трговија

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на активните деловни субјекти во Македонија, во 2018 година, изнесува 72.315 и во однос на 2017 година...
ЖИВОТ

Во автобус кој возел на релација Гостивар – Берн пронајден 1 килограм хероин

Редакција
Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека на граничниот премин „Табановце“, во автобус со швајцарски регистарски ознаки што сообраќал на релација Гостивар – Берн, Швајцарија,...
Бизнис

Народна банка очекува поволни движења во економијата

Редакција
Проценетите официјални податоци за домашниот бруто-производ (БДП) за четвртото тримесечје од минатата година покажуваат солиден економски раст од 3,7 %, на годишна основа, кој што...
ЖИВОТ

Спасовски: Дел од исчезнатите, завршуваат како самоубиства

Редакција
Ниту има случај на киднапирање, ниту, пак, на лицата што во последните неколку случаи си го одземаа животот им недостигале органи. Тоа го потврди судска...
Бизнис

Извозот лани зголемен за 21,8 отсто, најмногу се тргувало со Германија и Грција

Редакција
Од Македонија минатата година се извезени стоки во вкупна вредност од  6.907.998.000 долари, што претставува пораст од 21,8 отсто во однос на 2017 година, објави денеска...
Техно

100 милиони евра во онлајн трансакции во првите три квартали од годинава

Редакција
Во трите квартала од 2018 година направени се трансакции во вредност од 100 милиони евра со платежни картички за купување онлајн што претставува 28% пораст...
Бизнис

Повеќе од половина од прометот во македонската трговија се реализира во Скопје

Редакција
Над 400 милијарди денари е остварениот промет во трговијата на големо во земјава во текот на минатата година, а прометот во трговијата на мало изнесува...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет трговски партнери на Македонија

Никола Осило
Во периодот јануари – октомври 2018 година, според вкупниот обем на надворешно трговската размена, Република Македонија најмногу тргувала со Германија, Грција, Велика Британија, Србија и...
Бизнис

Раст на извозот од 23 проценти, а на увозот за 19,9% во првите десет месеци

Редакција
Вредностa на извозот на стоки од Македонија во периодот јануари – октомври годинава изнесува 5.734.882.000 долари (297.093.666.000 денари) и бележи пораст од 23 проценти во...