еМагазин

Tag : турција

Свет

Во Саудискиот конзулат во Истанбул пронајдени се „одредени докази“ дека новинарот Кашоги е убиен

Редакција
Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Неименуваниот...
Балкан

Ердоган: Турција повеќе нема да зема кредити од ММФ

Редакција
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција повеќе нема намера да зема кредити од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). – На денешна Турција не и...
Свет

Познатиот новинар Џамал Кашоги убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во Турција?

Никола Осило
Познатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, кој исчезна пред четири дена, откако влегол во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул е убиен во конзулатот од тим...
Македонија

Турско МНР: Анкара го поддржува членството на Македонија во ЕУ и НАТО

Редакција
Турција ќе продолжи да го поддржува просперитетот и безбедноста на пријателска Македонија и нејзиното членство во ЕУ и НАТО, соопшти денеска турското Министерство за надворшени...
Балкан

Турција ќе го укинува системот „All inclusive“ во хотелите

Редакција
Туристичкиот сектор во Турција ја разгледува можноста за напуштање на системoт „All Inclusive“, објави Хуриет, повикувајќи се на Здружението на трговци и занаетчии. Според податоците...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Можно ли е шокот во турската економија да се прелее во Македонија

Никола Осило
Неповолните движења во турската економија изразени преку голема и нагла депрецијација на турската лира во изминатите денови на август се смета дека се резултат на...
Балкан

(ВИДЕО) Грчките војници кои беа уапсени во Турција се вратија дома

Редакција
Грчките војници кои во март беа уапсени во Турција откако ја преминаа границата меѓу двете земји и влегоа, како што наведоа, ненамерно во „забранета воена зона”...
Балкан

Во Турција по две години укината вонредната состојба

Редакција
Турската Парламентарна комисија разгледува предлог закон за борба против тероризмот, откако на полноќ, по две години е укината вонредната состојба што беше воведена по обидот...