еМагазин

Tag : турција

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Махери“ за извоз: Производите на „Алкалоид“ во САД, Русија, Британија, Германија…

Никола Осило
„Алкалоид“ АД Скопје го објави консолидираниот извештај за работењето во 2018 година од кој може да се види дека ги извезува своите производи во повеќе...
Македонија

Ако има докази ќе се постапи по барањето за екстрадиција на турските државјани, кои ги бара Турција

Редакција
Македонија ќе постапи според меѓународните правила и договори во однос на барањето за екстрадиција во Турција на неколку нејзини државјани, изјави денеска премиерот Зоран Заев....
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кога Турција ќе го ратификува Протоколот: Ќе стане ли Фето услов за НАТО?

Редакција
Неодамнешната посета на министерот за национална одбрана на Република Турција, Хулуси Акар на земјава, повторно на површина го извади прашањето на функционирање на Фето во Македонија, која...
Македонија

Во Македонија имало 15 припадници на Фето, од кои две лица веќе заминале од земјава

Редакција
Постапките што се однесуваат на екстрадиција на припадници на организацијата Фето кои се наоѓаат на територијата на Република Северна Македонија ги води Министерството за правда....
Македонија

Турција бара да се преземат мерки против Фето во земјава

Редакција
Со Турција не врзува цврсто пријателство што трае во изминатите децении, а врските во одбраната се исклучително силни. Од 1992 година изградена е цврста соработка...
ЖИВОТ

АХВ: Мандарините од Турција се безбедни за јадење

Редакција
Како контакт точка на Системот за брзо предупредување за храна и храна за исхрана на животни (РАССФ) на Европската унија, Агенцијата за храна и ветеринарство...
Македонија

Иванов се сретна со Ердоган

Редакција
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вчера попладне во Истанбул се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти прес-службата на претседателот, двајцата...
Македонија

ЗНМ: Осуда за нападите врз весникот „Заман-Македонија“

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија најостро ја осудува реакцијата на турската амбасада во Скопје, која весникот „Заман-Македонија“ што излегува во Македонија, го нарече терористички билтен...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Заман Македонија“ се откажа од владината субвенција: „Лудило е дека весникот има врска со воениот удар во Турција“

Редакција
Со големо жалење ги примаме негативните реакции на Турската Амбасада во Скопје, во однос на помошта што во рамките на сите печатени медиуми во Македонија...
Македонија

Турција за скандалозна ја смета одлуката весникот „Заман Македонија” да добие пари од државата

Редакција
Весникот „Заман Македонија” кој е поврзан со терористичката организација ФЕТО, во рамки на Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2018...