еМагазин

Tag : УБК

Македонија

Мијалков на судењето за „Монструм“: Не се сеќавам дали странски служби не информирале дека станува збор за лица кои биле на воени боишта

Редакција
Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, денеска при сведочењето во Кривичниот суд Скопје, за предметот „Монструм“, за убиството на четирите...
Македонија

Верушевски вели дека Груевски, бил „мозокот“ на прислушувањето, а не Мијалков

Редакција
Поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање, Зоран Верушевски на денешното вкрстеното испрашување за случајот „Таргет – Тврдина“, како сведок рече дека документацијата...
Македонија

За околу 50 вработени од поранешната УБК има утврдено безбедносен ризик за работење во безбедносните служби

Редакција
За околу 50 вработени од поранешната УБК има утврдено безбедносен ризик за работење во безбедносните служби и ќе мора да го напуштат МВР со што...
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) „Отвори, отвори“: Како разрешената Катица Јанева ја отвори портата на МВР

Редакција
Катица Јанева, која заврши во притвор за случајот „Рекет“ на Јавното обвинителство повеќе не е специјална обвинителка. Викендов таа беше разрешена и од страна на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Притвор за четворица вработени во УБК, осомничени за проневера на милиони државни пари

Никола Осило
По сеопфатна истражна постапка отворена во март годинава, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, до Основниот кривичен суд...
Македонија ТОП СТОРИИ

Дисциплинска постапка за две лица вработени во УБК: Пронајдена марихуана кај нив

Редакција
На 17.09.2019 година околу 18.20 часот на ул.„Козле“ во Скопје, полициски службеници извршиле преглед на лицата В.П.(28) и Д.Г.(26), двајцата од Скопје, вработени во УБК,...
Македонија

Сведок од УБК на судењето за „Таргет-Тврдина“: Мијалков и Грујевски имаа компјутери поврзани со системот за прислушување

Редакција
Со сослушување на сведокот Сашо Трајковски, вработен во УБК, во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). На прашање на...
Македонија

Јавноста исклучена од „Трезор“, за да се сослуша поранешен инженер од УБК

Редакција
Судот ја исклучи јавноста од судењето за набавката на опрема за следење на комуникациите за потребите на Петтата управа при УБК поради сослушување на сведок,...
Македонија

На судењето за „Трезор“ исклучена јавноста, сведочи вработена во УБК

Редакција
Со сведочење на Александра Николовска вработена како инженер во Управата за безбедност и контраразузнавање при МВР во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Трезор“  на Специјалното...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поранешниот шеф на кабинетот на Мијалков, Јакимовски доби 30 дена притвор

Редакција
Поранешниот шеф на кабинетот на Сашо Мијалков, Тони Јакимовски доби 30 дена притвор. “Постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за...