еМагазин

Tag : УБК

Македонија ТОП СТОРИИ

Владата „крчка“ нов закон: УБК се реформира, ќе се основа Агенција за внатрешно разузнавање

Никола Осило
Министерството за внатрешни работи подготвува предлог на Закон за Агенција за внатрешно разузнавање, како дел од сетот законски прописи чие донесување е предвидено за реформа
Македонија

Сведочеше кумот на Василевски: Нинџа и екс-директорот на УБК беа во штабот на ВМРО-ДПМНЕ пред упадот во Собранието

Никола Осило
Сведокот Веле Петрушевски, предложен од одбраната на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа, денеска пред судот рече дека на 27 април минатата година ручал во гостилницата
Македонија ТОП СТОРИИ

Судење за „27 април“: Обвинетиот Нинџа работел во УБК под псевдоним Самурај, имал и значка, пиштол и радиостаница

Редакција
Со исказ на обвинетиот Александар Василевски  – Нинџа почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Пред судот
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Само во Македонија: Двајца поранешни директори на УБК во притвор

Редакција
За само неколку дена двајца поранешни директори на Управата за безбедност и контраразознавање (УБК) завршија во притвор. По барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), за
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој е Владимир Атанасовски, поранешниот директор на УБК кој заврши во притвор

Редакција
Поради инволвираност во настаните од 27 април во македонското Собрание, судија на претходна постапка му одреди триесетдневен притвор на Владимир Атанасовски. Кој е Атанасовски? Владимир Атанасовски
Македонија

30 дена притвор за поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски

Редакција
Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразознавање (УБК), Владимир Атанасовски доби 30 дена притвор, поради инволвираност во настаните во Собранието од 27 април. „Надлежен обвинител
Македонија

Структури на УБК го организирале упадот во Собранието, тврди обвинет за „27 април“

Редакција
Oбвинетиот Михаил Младеновски во своја одбрана пред судот, на денешното рочиште за настанитe во Собранието на 27 април, рече дека тој настан бил креиран од
Македонија ТОП СТОРИИ

Сопругата на Јанакиески: Донесете го Груевски и нека одговара за неговото бегство, а не заради него во притвор да лежат недолжни луѓе

Редакција
Сопругата на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, Сања Јанакиески, на својот Фејсбук профил остро реагира на одлуката на Апелациониот суд, нејзиниот сопруг
Македонија

Искршени стакла на шест возила на УБК

Редакција
На паркингот кај МТВ во Скопје, утрово во 8:05 часот биле искршени стакла на шест возила, сопственост на УБК и на едно возило сопственост на Државниот
Македонија ТОП СТОРИИ

10 дена молк од македонските институции за скандалозното бегство на Груевски

Редакција
И по десет дена откако поранешниот македонски премиер, сега пратеник, Никола Груевски на својот Фејсбук профил соопшти дека е во Унгарија (13 ноември) и дека