еМагазин

Tag : Југославија

Ретро ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Штафета, слетови, Лепа Брена: Како се славеше 25. мај, Денот на младоста

Редакција
Како што убаво им е познато на постарите генерации, 25. мај, во бивша Југославија се славеше како Ден на младоста, како роденден на претседателот Јосип...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Македониумот и архитектурата на Кензо Танге изложени во МОМА во Њујорк

Редакција
„Архитектурата на Југославија (1948 – 1980)“ е изложена во еден од најпознатите музеи за современа уметност во светот, МОМА во Њујорк. Светската публика може да...
Циа

Киро Глигоров во тајните документи на ЦИА

Никола Осило
Како што во неколку наврати пишуваше „еМагазин“, американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА неодамна објави 12 милиони тајни документи меѓу кои и илјадници кои се...
Циа

ЦИА открива детали за македонски разузнавачи во САД

Никола Осило
Како што во неколку наврати пишуваше „еМагазин“, американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА неодамна објави 12 милиони тајни документи меѓу кои и илјадници кои се...