еМагазин

Tag : укинување

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Сметкопотврдите сепак требаат, има „дупка“ во измените на законското решение

Редакција
Со членот 2 од Законот за измени и дополнување на Законот за ДДВ се дава можност на даночните обврзници регистрирани за цели на данокот на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Власта му ја укинала минималната социјалната помош на семејството што живееше под мост

Редакција
Власта му ја укинала минималната социјална помош на семејството кое што живееше под мост, а за кое хуманите граѓани најдоа привремено живеалиште. Трајното решение, според...
Македонија

Апелација ја укина пресудата за Ѓоко Поповски за „Триста„ на СЈО: Случајот вратен на повторно судење

Редакција
Укината е првостепената пресуда за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство и случајот е вратен на повторно судење, потврдија за МИА од Апелацискиот суд во...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Не се укинува додатокот за трето дете, туку се унапредува

Редакција
Со предложените измени на Законот за заштита на децата не се укинува надоместот за трето дете, туку се унапредува во право на користење на надомест...