еМагазин

Tag : улица

Локално

Двајца познаници го претепале среде улица

Никола Осило
На 30.04.2019 година во 13,45 часот во СВР-Скопје Д.Т.(22) пријавил дека истиот ден околу 13,00 часот на улицата “Благоја Стефковски“ бил физички нападнат од Д.Н....
Локално

Посебен сообраќаен режим во Скопје за Велигден: Кои улици ќе бидат блокирани

Редакција
Посебен сообраќаен режим за одредени сообраќајници во централното градско подрачје на Град Скопје и општините Ѓорче Петров и Аеродром ќе биде воведен викендов на 27 и...
ЖИВОТ

„Сега е Свет и Велик Пост“, видео-спот на Бигорски за првата великопосна песна

Редакција
Изминатиов период во Бигорскиот манастир, изработен e нов видео запис, овој пат за првата великопосна песна (каланда) со наслов “Сега е Свет и Велик Пост”....
Локално

(Фото) Граѓаните се шегуваат дека улицата им личи на „нутела“, додека градоначалникот вози џип

Редакција
Фејсбук страницата „Урбанизам Македонија“ објавија фотографии од улица во Волково, кај игралиштето „Бранители“ за кои како што велат личи на нутела. „Градоначалниче на Ѓорче Петров...
Локално

Битолчанец пронајден починат на улица

Никола Осило
На 24.12.2018 околу 09,55 часот во Битола на улица „Климент Охридски“, бил пронајден починат Р.П. (57) од Битола, информира МВР. Од страна на доктор од...
Локално

(Фото) Кој му ја искрши опашката на „Бикот“ на улица Македонија

Редакција
Една од најинтересните скулптури во Скопје, „Бик“ на Дарко Дуковски, дел од мега проектот „Скопје 2014„, лоциран на улицата Македонија остана без опашка. Чинот предзвика...
Локално

Родители од Штип на протест на пешачкиот премин каде беше прегазен средношколец: Преземето нешто, заштитете ги децата

Редакција
Родители и граѓански активисти на социјалните мрежи повикуваат на протест на пешачкиот премин на булеварот „Гоце Делчев“, откако пред два дена беше прегазен 15 годишен...
БЕСПАРИЦА

Најмногу питачи во Скопје и Прилеп: Евидентирани 337 деца на улица

Редакција
Вкупно 337 деца питачи се евидентирани на улица, од нив само девет не се од ромска етничка припадност, покажува последното истражување на Канцеларијата на Народниот...
Локално

Во Кочани се враќа името на улицата „Маршал Тито“

Редакција
Најстарата улица во Кочани, која пред четири години беше преименувана во „ВМРО“, ќе си го врати првичното име „Маршал Тито“. Советот на Општина Кочани на...