еМагазин

Tag : уставен суд

Македонија

Поранешниот претседател на Уставен, Бранко Наумоски ќе гласа ЗА на престојниот референдум

Редакција
„Следејќи ги дебатите, обраќањата и изјавите во медиумите на некои професори, политичари, аналитичари, стручњаци и други, не можев да се воздржам, а јавно да не...
Македонија

Уставен суд на 19 септември ќе одлучува за уставноста на одлуката за референдум

Редакција
Судиите од Уставниот суд следната недела на 19 септември на закажаната седница со почеток од 9.30 часот ќе ги разгледуваат инцијативите за оценување на уставноста...
Македонија

Левица поднесе иницијатива за оценување на уставноста на одлуката за референдумот за името

Редакција
Политичката партија Левица денеска поднесе иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распишување на референдум донесена од страна на Собранието на Република...