еМагазин

Tag : уставни

Македонија ТОП СТОРИИ

Да се тргне „македонско“ од државјанството: Што бара Касами од Заев

Редакција
Премиерот Зоран Заев вчера се сретна со претседателот на Беса, Билал Касами, за да побара подршка за финалното гласање на измените на Уставот, предвидени со...
Македонија

Предлог-амандманите поминаа на Комисија, Села и Беса бараа да се тргне „македонско“ од државјанството

Редакција
Предлог-амандманите за измени на Уставот, согласно Договорот од Преспа беа поддржани денеска од пратениците во собраниската Комисија за уставни прашања. На седницата на која се...
Македонија

Илија Димовски: Да се определи рок до кога ќе важи новото име, во случај да се распадне ЕУ

Редакција
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денеска на расправата во Собранието за уставните измени, испорача два предлога до Владата во однос на уставните измени – тие...
Македонија

Заев соопшти детали од четирите нацрт амандмани за промена на Уставот, кои ги усвои Владата

Редакција
Владата денеска на седница го усвои текстот на нацрт амандманите на Уставот на РМ согласно договорот од Преспа и заклучоците на Собранието. На прес-конференција во...