еМагазин

Tag : Вашингтон

Забава

Македонци во Вашингтон ќе навиваат „Медена земја“ да добие Оскар

Редакција
Обединета македонска дијаспора (ОМД), една од најголемите организации на Македонците во САД, организира настан во Вашингтон по повод доделување на филмската награда Оскар за која...
Свет

(ВИДЕО) Паника поради наводно пукање ја „растури“ Парадата на гордоста во Вашингтон

Редакција
На Парадата на гордоста во Вашингтон беше предизвикана паника поради тврдење дека некој испукал куршум. Луѓето почнале панично да бегаат, при што неколку лица се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Маригона Марку назначена за вршител на должноста македонски амбасадор во Вашингтон

Редакција
Маригона Марку е вршител на работите амбасадор во македонската Амбасада во Вашингтон, информираат од Министерството за надворешни работи. – По завршувањето на мандатот на претходниот...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Пајдушко оро се играше на НБА натпревар во Вашингтон

Никола Осило
Познатото македонско Пајдушко оро се играше на полувремето на НБА натпреварот меѓу Вашингтон Визардс и Кливленд Кавалирс во Капител уан арената во Вашинтон. Изведбата беше...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Хор од Јордан со прекрасна изведба на „Македонско девојче“

Никола Осило
Хорот од кралството Јордан, “Dozan Wa Awtar” ја испеа македонската песна “Македонско девојче” на настан во Вашингтон, информираат од Македонската обединете дијаспора. Хористката Самер Фаза...
Македонија

Предреферендумска покана: Никола Димитров во Вашингтон на средба со Помпео

Никола Осило
Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на американскиот државен секретар Мајкл Помпео, од денеска до 22 август ќе престојува во работна посета на...