еМагазин

Tag : велигден

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Пендаровски на богослужба за Велигден со семејството во Галичник

Редакција
Кандидатот за претседател на државата, Стево Пендаровски, заедно со своето семејство, на богослужба за големиот христијански празник Велигден, беше во Галичник. Пендаровски ја посети црквата...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Силјановска на богослужба за Велигден во „Св. Петка“

Редакција
Кандидатката за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова на богослужба за големиот христијански празник Велигден беше во црквата „Св. Петка“ во скопската населба Црниче. ПОВРЗАНИ...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Христос воскресе – вистина воскресе!: Денеска е Велигден

Редакција
Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите....
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Благодатниот оган пристигна на аеродромот во Скопје со бугарскиот владин авион

Редакција
Благодатниот оган, што секоја Велја Сабота веќе два милениума чудесно се појавува на гробот на Исус Христос, пристигна на Меѓународниот аеродром Скопје. По првпат директно...
ЖИВОТ

Објавен видео запис „Воскресение во Бигорски манастир“

Редакција
Во пресрет на Празникот над празниците, Воскресението Христово Велигден познатото македонско древно светилиште „Свети Јован Крстител“, објави видео запис „Воскресение во Бигорски манастир“. Бигорски манастир...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Велјасабота, денот меѓу смртта и воскресението

Редакција
Сабота, значи покој. Велјасабота е ден на покојот, ден на покојникот, ден на најголемиот покој и на најголемиот покојник. Велјасабота е денот меѓу смртта и...
Локално ТОП СТОРИИ

(Галерија) Свети Николе го има најголемото велигденско јајце во земјава: Високо е три метри

Редакција
За најголемиот празник на христијаните Велигден, на градскиот плоштад во Свети Николе е поставено големо велигденско јајце со мотиви од црквата Свети Никола и заштитникот...
Локално

Хотелиерите и угостителите очекуваат одлична посетеност на Охрид за велигденските и првомајските празници

Редакција
Доколку послужат временските прилики, исполнети се сите предуслови за одлична посетеност на Охрид за престојните празници. Ништо невообичаено кога се работи за Велигден, оттаму што...
Локално

Посебен сообраќаен режим во Скопје за Велигден: Кои улици ќе бидат блокирани

Редакција
Посебен сообраќаен режим за одредени сообраќајници во централното градско подрачје на Град Скопје и општините Ѓорче Петров и Аеродром ќе биде воведен викендов на 27 и...
ЖИВОТ

Што се прави во црквите на Велипеток

Редакција
Денеска е денот кога Исус Христос бил распнат и затоа овој ден уште се нарекува Распен петок, и затоа се смета за најтежок ден во...