еМагазин

Tag : Велика Британија

Свет

Велика Британија втора во Европа по број на починати од корона вирусот

Редакција
Велика Британија официјално е на второ место во Европа по број на смртни случаи од пандемијата на коронавирусот, покажуваат најновите бројки за смртни случаи во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Пациент од Велика Британија доби „нов“ граден кош во клиниката „Жан Митрев“

Редакција
Вдлабнат граден кош или Пектус инфундибилиформе- екскаватум е најчест вроден деформитет на градниот кош. Кога некој има ваков вдлабнатиот граден кош најчесто неколку ребра од...
Македонија ТОП СТОРИИ

По Италија Протоколот за членство на Македонија во НАТО ратификуван и од Велика Британија

Редакција
Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб го потпиша Протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, со што досега 24 земји-членки го завршија процесот...
Бизнис

Наши најголеми трговски партнери се Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Италија

Никола Осило
Вкупната вредност на извозот на стоки од Македонија, во периодот јануари – јуни 2019 година, изнесува 3,1 милијарди евра и бележи пораст од 14.1 %...
Бизнис

Кои се петте најголеми трговски партнери на Македонија?

Никола Осило
Вкупната вредност на извозот на стоки од земјава, во периодот јануари – мај 2019 година, изнесува 2,6 милијарди евра и бележи пораст од 14.8 %...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер го „подбра“ Заев: „Макрон му кажал на Заев дека Франција ќе излезе од Г8 за ние да влеземе“

Никола Осило
Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика изјава на премиерот Зоран Заев дека Велика Британија ослободила место во Европската Унија со што се отвара простор Македонија...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

По 18 месеци преговори Британија и официјално се збогува со ЕУ

Редакција
По повеќе од 18 месеци тешки преговори меѓу Велика Британија и Европската Унија, лидерите на ЕУ денеска го одобрија договорот за повлекување на Британија од...
Свет

Велика Британија осудена поради масовно прислушување разговори

Редакција
Европскиот суд за човекови права денеска пресуди дека Велика Британија ги прекршила правата на граѓаните со масовното прислушување на нивните телефонски разговори и следење на...