еМагазин

Tag : Венецијанска комисија

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Рената Дескоска, која наместо Каракамишева ќе не преставува во Венецијаската комисија

Редакција
Актуелната министерка за правда, Рената Дескоска е прифатена за нов член на Венецијаската комисија од Македонија. Таа доаѓа на оваа позиција на местото на професорката...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Станува ли фијаското на ДУИ со Законот за јазиците голем предизборен адут за СДСМ?

Vladimir Nikolovski
Не престануваат реакциите по препораките на Венецијанската комисија да се преиспита Законот за употреба на јазиците со образложение дека станува збор за непрецизен закон кој...
Македонија

Заев до Османи: Заедно ќе ги утврдиме следните чекори поврзани со Законот за употреба на јазиците

Редакција
Заедно ќе продолжиме да ги утврдиме следните чекори поврзани со самото законско решение, заради тоа што дефинитивно нема да дозволиме да бидеме наивни никој од...
Македонија

Шекеринска: Ќе го анализираме мислењето  на Венецијанската комисија и ќе излеземе со заеднички став

Редакција
Многу сериозно ќе го анализираме мислењето  на Венецијанската комисија, ќе земеме предвид различни забелешки и ќе се трудиме да најдеме решение кое ќе биде плус...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи контра Заев: Секое отворање на Законот за јазици ќе не врати пред 2001 година

Редакција
Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да...
Македонија

Заев: Ќе ја испочитуваме Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците

Редакција
Укажувањата на Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците ќе ги испочитуваме и ќе се даде конкретно ревидирање од надлежното Министерство за правда, заедно...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер во „црвено“ по критиките на Венцијанската комисија за законот за јазици

Редакција
Венецијанската комисија ги повикува македонските власти да го преиспитаат Законот за употреба на јазиците преку консултации со сите засегнати страни. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Венецијанската комисија препорача...
Македонија

Венецијанската комисија препорача да се преиспита Законот за употреба на јазиците

Редакција
Венецијанската комисија во мислење усвоено денеска, ги повикува македонските власти да го преиспитаат Законот за употреба на јазиците преку консултации со сите засегнати страни. Според соопштението,...
Македонија

Владата побарала одложување на мислењето на Венецијанската комисија за да ги анализира драфт-забелешките

Редакција
Премиерот Зоран Заев потврди дека Владата побара одложување на конечното мислење на Венецијанската комисија во врска со Законот за употреба на јазиците, за да имаат...
Македонија

Советот на Европа потврди дека е побарано мислење за Законот за употребата на јазиците

Редакција
Од Советот на Европа се потврдува дека Владата на Република Македонија побарала мислење од Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците, но притоа не...