еМагазин

Tag : Вергина

Македонија

Христијан Мицкоски водеше оро држејќи знаме со сонцето од Кутлеш

Никола Осило
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот Фејсбук-профил објави фотографии од неговата посета на Радовиш каде заигра и оро држејќи знаме со сонцето од Кутлеш....
Македонија

Владата побара општините да го отстранат симболот на Сонцето на Вергина од сите јавни места

Никола Осило
Владата им препорача на единиците на локалната самоуправа да ја почитуваат обврската од член 8 став (3) од Конечната спогодба за решавање на разликите опишани...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата барала список со споменици и улици од Хеленската историја и објекти со Сонцето од Вергина

Никола Осило
Владата на една од последните седници го задолжила Генералниот секретаријат веднаш да испрати допис до сите државни институции и до единиците на локалната самоуправа за...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Ќе се менуваат ли и капаците на шахтите со ѕвездата од Вергина (Кутлеш), согласно Договорот од Преспа

Редакција
Грција денеска ќе испрати Вербална нота до Македонија во која што ќе информира за ратификацијата на Договорот од Преспа, а Македонија автоматски ќе треба да...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Ќе замине ли знамето од Вергина (Кутлеш) во историјата? Што предвидува Договорот од Преспа

Редакција
Деновиве во грчкиот Парламент се очекува да помине и ратификацијатата на Протоколот за прием на Македонија во НАТО, со што Договорот од Преспа и официјално...
Балкан

(Фото) На местото на знамето на ЕУ, знаме со сонцето од Вергина пред општинската зграда на Солун

Редакција
На местото на знамето на ЕУ, утринава пред општинската зграда на Солун, се вее знамето со сонцето од Вергина, пренесува порталот thessnews.gr. Не е познато кој...
Балкан ТОП СТОРИИ

Симболите на грчкиот национализам: Задникот, Сонцето од Вергина и Богородица

Никола Осило
Социјалните мрежи зовреа откако беше објавена фотографија од последните протести во Грција против договорот за името на која може да се види специфична комбинација од...