еМагазин

Tag : Верушевски

Македонија

И сопругата на Верушевски доби оштета за притворот за „Пуч“

Редакција
И сопругата на Зоран Верушевски, Соња е обесштетена со 17 илјади евра за 175 дена поминати во притвор за случајот „Пуч“, објави 360 Степени. Вкупно...
Македонија

Верушевски бара 71 илјади евра од државата за 344. дена поминати неосновано во притвор

Редакција
Поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и актуелен советник на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски за 344. дена поминати неосновано во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев дознал за „бомбите“ од Верушевски, најприслушувани биле тој и Црвенковски

Редакција
Премиерот Зоран Заев во Основниот кривичен суд во Скопје сведочеше на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев контра неговиот советник: „Бомбите“ се автентични и му се предадени на Верушевски

Никола Осило
Зоран Верушевски е мој советник за национална безбедност и јас со него како и со сите мои советници сум во постојана комуникација, изјави денеска премиерот...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

По сведочењето на Верушевски: Сите очи вперени во советникот на премиерот Зоран Заев

Никола Осило
Како бомба од ведро небо во македонската јавност одекна сведочењето на Зоран Верушевски кој рече дека таканаречените бомби доживеале стравотна модификација и компромитирање по неговото...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Што сакаше да каже Верушевски со сведочењето дека „бомбите“ доживеале стравотна модификација и компромитирање

Редакција
Сведочењето на поранешниот разузнавач, а сега советник на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски, на судењето за „Таргет-Тврдина“ предизвика лавина од реакции во јавноста и на...
Македонија

Груевски се огласи за сведочењето на Верушевски: Ова е најголемата бомба, снимките биле монтирани!

Редакција
Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој стана азилант во Унгарија, се огласи на својот Фејсбук профил за сведочењето на Зоран Верушевски, кој...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пресврт на судењето за „Таргет-Тврдина“: „Бомбите“ завршуваа во СДСМ и кај Заев, а не кај мене, вели Верушевски

Редакција
Поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, кој денеска како сведок беше повикан за случајот „Таргет-Тврдина“ изјави дека првите информации за прислушуваните разговори ги добил кон крајот на...
Македонија

Верушевски дојде да сведочи, одбраната бара запирање на постапката за „Таргет – Тврдина“

Редакција
Запирање на постапката за предметот „Таргет -Тврдина“, со образложение дека се води без барање на овластен обвинител и дека присутниот обвинител Артан Ајро не е...
Македонија

Судот неможел да го најде ни дома, ни во Влада: Верушевски не дојде да сведочи за „Таргет-Тврдина“

Редакција
Случајот за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина“ се одложува за 23 септември поради отсуство на сведок предложен од Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Судијката Џенета Бегтовиќ...