еМагазин

Tag : Вевчани

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Виа инжинеринг“ го доби тендерот на АД за изградба и стопанисување со станбен простор за изградба на урбана заедница во Неготино вреден 1,3 милиони евра

Никола Осило
Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката – Скопје по распишаниот тендер за градежни работи...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Галерија) 150 учесници уживаа во убавините на Вевчани со Мапа на културата

Редакција
Во саботата се одржа едноднeвна екскурзија со посета на селото Вевчани, како дел од активноста „Мапа на културата“, организирана од Еуролинк осигурување. Кога 150 учесници...
Локално

Жител на Вевчани ширел расизам преку Фејсбук

Никола Осило
СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.У.(59) од село Вевчани, струшко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен...
Македонија

Антикорупциска: Градоначалниците на Вевчани и Гази Баба доставиле изјави за интереси, но нецелосни

Редакција
Државната комисија за спречување на корупцијата по сопствена иницијатива заклучи да изврши увид дали поднеле анкетни листови за имотната состојба и изјави за интереси градоначалниците...
Македонија

Градоначалниците на Гази Баба и Вевчани ја деманитираат претседателката на Антикорупциска

Редакција
Градоначалниците на Гази Баба и на Вевчани ја демантираат претседателката на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), Билјана Ивановска. “Како градоначалник на општина Гази Баба,...
Локално

Девојка од Вевчани им украла фотографии и недолично се однесувала на лажен Фејсбук профил

Никола Осило
Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против Л.Б.(29) од Вевчани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “злоупотреба на лични податоци“,...
Локално

Рачна бомба од Втора светска војна пронајдена во канал во Вевчани

Никола Осило
На 17.02.2019 година околу 16.50 часот во Полициската станица Струга било пријавено дека во Вевчани, струшко, при чистење на одводен канал, била пронајдена една рачна...
Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Вевчански карневал: Нобелова награда за Груевски и мајката на Заев, главни „ѕвезди“ исклучените пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
Како и секоја година и оваа во фокус на традиционалниот карневал во Вевчани се актуелните политички случувања во земјава. Главни тема беа „Северна Македонија“, пратениците...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Вечерва отворање на изложбата од ликовната колонија „Вевчански видувања 2018“ во НЛБ Галерија

Редакција
Во организација на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања, како и на Компанијата „ВИА“, вечерва (17 декември, понеделник), во 19 часот, во НЛБ Галерија во Скопје,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Што работи фирмата Атриум на братот на пратеникот Крсто Мукоски, која „растура“ на тендери

Редакција
Фирмата „Атриум“ од Вевчани, која ја водат членови на поширокото семејство на пратеникот Крсто Мукоски, неговиот брат Бобан и неговиот татко Милан, повторно е во фокусот...