еМагазин

Tag : Википедија

Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Википедија не преименува во Северна Македонија

Никола Осило
Новото име Република Северна Македонија почна да го користи и глобалната интернет енциклопедија Википедија. Во информациите за земјава на Википедија на англиски, на француски, на...
Балкан

Грција, Македонија, Александар Велики и БЈРМ најпопуларни статии на грчката Википедија за 2018

Редакција
Грција, Македонија, Александар Велики и поранешната југословенска Република Македонија, се четирите најпопуларни статии на грчката верзија на Википедија за 2018 според Викимедија заедницата на корисници...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Викимедија Македонија одржа камп во Дихово

Редакција
За време на празничниот викенд по повод Денот на независноста на Македонија од 7 до 9 септември во битолското потпелистерско село Дихово се одржа вториот...