еМагазин

Tag : Вилма Русковска

Македонија

За Јанева нема ПИ-мерка и таа не е следена од страна на Јавно обвинителство

Редакција
Обвинителката Вилма Русковска во интервју за „Канал 77“ изјави дека од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција не е побарана посебна истражна...
Македонија ТОП СТОРИИ

КОД: Катица Јанева на спикерфон додека Боки 13 барал рекет

Редакција
Извори од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за КОД на телевизија Телма велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски (Боки 13) ја посетил Катица Јанева во...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ: Прифатливо е спојувањето на СЈО и ЈО, Русковска не

Редакција
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе изнесе конкретни забелешки за новиот предлог-закон за јавно обвинителство што го предложи премиерот Зоран Заев откако ќе го анализира, а прифатливо е,...
Македонија

Новото обвинителство може да го отвори од почеток случајот „Империја“

Редакција
Новото обвинителство најавено со предлог законот што го најави премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО),...
Македонија

Русковска: Рекетираниот бизнисмен се ослободува од одговорност од поткуп, бидејќи го пријавил делото

Редакција
Давањето поткуп или рекет е кривично дело, но, има едно големо но, доколку тој го пријавил, се ослободува од одговорност, рече во интервју за „Канал...
Македонија

Русковска: Во СЈО има многу добри обвинители, со задоволство би соработувала со нив

Редакција
Јавната обвинителка за организиран криминал, Вилма Русковска во интервју за емисијата „Код“ на телевизијата Телма вели дека со задоволство ќе соработува со обвинителите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО)....
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавила Вилма Русковска, која Заев ја предлага да го води „новото СЈО“

Редакција
Шефицата Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје, Вилма Русковска, треба да го води „новото“ Специјално јавно обвинителство. За Русковска на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Заев ако те сакала Катица вистински ќе ти се врати„: Tвитер за “новото СЈО“ кое ќе го води Вилма Русковска

Редакција
Премиерот Зоран Заев најави дека со нов Закон за јавното обвинителство сегашното Специјално јавно обвинителство (СЈО) ќе се интегрира во Основното јавно обвинителство за гонење организиран...
Македонија

Мицкоски: Се потврдија сомневањата дека постои директна спрега меѓу владеачката партија и „Русковска обвинителството“

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од Битола изјави дека премиерот Зоран Заев пропуштил да одржи државнички прес со државничко обраќање. Според Мицкоски, кај ВМРО ДПМНЕ...
Македонија

Русковска е почестена од предлогот на Заев да го води „новото СЈО“, но смета дека е рано за честитки

Редакција
Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Русковска во интервју за емисијата „Код“ на телевизија Телма вели дека е чест што е предложена да го води...