еМагазин

Tag : Вилма Русковска

Македонија

Обвинителката Русковска: Собранието нека му ја мисли ако избегаат Вељаноски и Димовски

Редакција
За телевизијата Телма, Вилма Русковска, шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје, вели дека нема да бара полицијата да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Русковска: Партискиот врв на ВМРО-ДПМНЕ го организирал насилниот упад во Собрание

Редакција
По опсежна предистражна постапка вчера е донесена наредба за истражна постапка против организаторите на настаните од 27-ми април. Се работи за пет осомничени лица Н.Г. ,...
Македонија

„Бомбите“ може да бидат доказ и ако Обвинителството преземе дел од случаевите на СЈО, вели Русковска

Редакција
Според постоечкиот Закон што се уште важи за Специјалното јавно обвинителство (СЈО), тие треба да ни ги предадат предметите. Доколку не ни ги предадат, ние...
Македонија ТОП СТОРИИ

Русковска: Загрозениот сведок рече дека Никола Груевски бил организаторот на упадот во Собрание

Редакција
Со завршни зборови на Обвинителството, денеска во Кривичниот суд продолжи судскиот процес за случувањата во Собранието на Македонија на 27. април 2017 година. Обвинителката Вилма...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавила обвинителката Вилма Русковска

Редакција
еМагазин стартува серијал во кој ќе Ви пренесеме каков имот пријавиле судии и обвинители, актуелни во неколку судски спорови, кои се во фокусот на македонската...
Македонија

Обвинителката Рускоска: Ако има дополнителени докази, можна нова постапка за „27 април“

Редакција
Јавната обвинителка Вилма Русковска денеска изјави дека се прибираат докази за лицата кои беа дополнително споменати на судењето за случувањата во Собранието за 27 април,...
Македонија

Обвинителката Русковска не открива многу детали, но вели дека се собрани дел од доказите за бегството на Груевски

Редакција
Првиот човек на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска во емисијата „Правда и неправда“ на телевизијата 1ТВ рече дека веќе се собрани дел од...
Македонија

Вилма Русковска е новиот шеф на Обвинителството за организиран криминал и корупција

Редакција
Советот на јавни обвинители денеска ја избра Вилма Русковска, обвинителката која го води случајот за насилството во Собрание, за нов шеф на Основното јавно обвинителство...
Македонија

На обвинетиот Марковски ќе му се суди во раздвоена постапка за насилството во Собрание

Редакција
Судечкиот совет во предметот „27 април“ одлучи да ја раздвои постапката за обвинетиот Сашо Марковски, кој заради нарушена здравствена состојба е на лекување во ГОБ...