еМагазин

Tag : винарија

Локално

Инцидент меѓу охриѓанец и скопјанка: Не се знае кој кого тепал по расправија во винарија

Редакција
На 15.05.2020 во 09.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на терасата од ресторан на винарија, по претходна вербална расправија, Н.Д.(36) од Охрид физички...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Собранието на акционери даде зелено светло за продажба на винаријата „Сковин“

Никола Осило
Собранието на акционери на винаријата „Сковин“ на вчерашната седница одобри голема зделка – продажба на недвижниот и движниот имот, пренос на трговски марки и ставање...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Новиот сопственик на „Сковин“ ќе добие згради, земјиште, возила…

Никола Осило
Голем подвижен и недвижен имот ќе добие компанијата „Винарија Сковин група“ која е најавена како купувач на имотот на винаријата „Сковин“ која мнозинскиот акционер „Фершпед“...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Фершпед“ ја продава винаријата „Сковин“

Никола Осило
Одборот на директори на „Фершпед“ АД Скопје донел одлука за продажба на винаријата „Сковин“ АД Скопје каде е сопственик на мнозински дел од акциите. Компанијата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Светозар Јаневски: Направивме развој од граница до граница, а зборуваме за свет без граници

Никола Осило
Направивме развој од граница до граница, а во исто време зборуваме за свет без граници и за слободна економија, изјави еден од најпознатите македонски бизнисмени...
Убава приказна

(Галерија) Винарија Камник го прослави 15. роденден

Редакција
Винаријата Камник, прослави 15 години постоење. Со интересна презентација на производство на вино, беше раскажана приказната за винаријата Камник на вчерашниот настан каде се одбележа...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Винаријата „Стоби“ на Минчо Јорданов го прослави десетиот роденден

Редакција
Винаријата Стоби го одбележа големиот македонски празник Св. Трифун и својот јубилеј 10 години од постоењето во присуство на своите пријатели од бизнис, политичкиот, дипломатскиот...
Бизнис

Николовски: Лозарите ќе ги добијат своите пари за предаденото грозје во винарските визби „Повардарие“ и „Стефанс винарија“

Редакција
Владата заедно со Министерстсвото за земјоделство, шумарство и водостопанство мора да ја затвори како прашање исплатата на долговите од винарската визба „Повардарие“ и винарницата со...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Фото) Бовин, првата приватна винарија во Македонија прослави 20 години

Редакција
Бовин, првата приватна винарија во Македонија, од која започна трендот на поголем извоз на флаширани македонски вина, како и развојот на винската култура во нашата...
Бизнис

Почна откупот на винско грозје во Кавадарци

Редакција
Винаријата „Тиквеш” од Кавадарци го почна годинашниот откуп на винско грозје. Први ќе се откупуваат висококвалитетните сорти шардоне, рајнски ризлинг, темјаника, италијански ризлинг, совињон бел...