еМагазин

Tag : Влада

Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата купува компјутери и информатичка опрема за 67.000 евра

Никола Осило
Владата на РМ – Генерален секретаријат распиша оглас за набавка на стоки – информатичка опрема (скенер. плотер, преносни компјутери, десктоп компјутери и дополнителна опрема). Проценетата...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

ГМО-лобито ја „превоспитува“ Владата?

Никола Осило
Од генетски модифицираните организми (ГМО) регистрирани во светски рамки, досега не е евидентиран ниту еден штетен случај врз здравјето на луѓето, порачаа претставници на Агенцијата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата „крчка“ нов закон за сметководствени работи: Нови обврски за сметководителите

Никола Осило
Министерството за финансии подготвува нов Закон за вршење на сметководствени работи. Во образложението се вели дека Законот за вршење на сметководствени работи е донесен во...
Бизнис

Анѓушев: „Еурокомпозит“ работи, се бара стратешки инвеститор

Редакција
Владата презема сериозни мерки за подобрување на работењето на Еурокомпозит и исполнување на обврските кон вработените. Проблемите во оваа фабрика не се отсега, тие постојат...
Македонија

Американскиот сенатор Џонсон: Излезете и искористете го своето право да гласате на референдумот 

Редакција
Излезете и иекористете го своето право да гласате на престојниот референдум. Дајте им дознаење на вашите лидери дека ја поддржувате вашата нација и чекорењето на...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) На граѓаните не им е до прослава: Слаб интерес за забавата на Владата за независноста и за собирот за бојкот

Редакција
Прославата на Владата за Денот на независноста на Македонија во Скопје, која беше организирана во нејзиниот двор, предизвика многу мал интерес кај граѓаните. Стотици граѓани,...
Македонија

Kој кога ќе настапи на прославата пред зградата на Владата

Редакција
Владата ги кани сите граѓани во 18:30 часот на заедничка манифестација за независноста со евергрин и електронски звуци на Македонската филхармонија. Денес, со почеток во...
Македонија

(ВИДЕО) Како беше пречекана Меркел

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел пред Владата беше дочекана од премиерот Зоран Заев. Како изгледаше дочекот погледнете во видеото. Фото/видео: Влада ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Меркел: Вие сами...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Поголема плата сакаат и 81.000 граѓани со блокирани сметки

Никола Осило
Македонската Влада продолжува со политиките на претходната владејчка гарнитура и преку минимално зголемување на платите во образованието и во здравството се обидува да ги придобие...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ќе потроши 1,8 милиони денари на набавка на фото-опрема

Никола Осило
Владата на РМ – Генерален секретаријат распиша оглас за набавка на стоки – фото опрема. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 1.800.000 денари, а...