еМагазин

Tag : вонредна состојба

Македонија

Владата предлага продолжување на вонредната состојба за 30 дена

Редакција
Владата на денешната 53-та седница донесе заклучок да достави предлог до претседателот Стево Пендаровски за продолжување на вонредната состојба. Оттаму информираат дека до претседатлот Пендаровски...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата ќе побара ново продолжување на вонредната состојба која трае веќе два месеци

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека ќе се побара продолжување на вонредната состојба. Тоа, како што објасни тој, е од причина...
Македонија

Владата анализира дали ќе бара продолжување на вонредната состојба

Редакција
Премиерот Оливер Спасовски на денешна прес-конференција информира дека Владата прави анализи на сето она што е преземено досега во однос на прогласувањето на вонредната состојба...
Македонија

На лидерската средба не се разговарало по прашањето дали ќе има продолжување на вонредната состојба

Редакција
Не би сакал продолжувањето на вонредната состојба да се поврзува со уредби или некој вид други гимнастики. Денеска не добив одговор дали истата ќе продолжи,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Избори 22 дена по крајот на вонредната состојба, но енигма е колку таа ќе трае

Редакција
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев по денешната средба на претседателите на партиите кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле...
Македонија ТОП СТОРИИ

Уставен суд не поведе постапка за продолжувањето на вонредната состојба

Редакција
Уставниот суд на денешната седница не поведе постапка за оценување на уставноста на втората одлука на претседателот Стево Пендаровски за прогласување на вонредна состојба, која...
Македонија ТОП СТОРИИ

Можно е продолжување на вонредната состојба за уште еден месец

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски смета дека ќе се прогласат нови 30 денови вонредна состојба, имајќи ги предвид состојбите до денес. Сепак одлуката ќе се донесе во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Важноста на личните документи продолжува додека трае вонредната состојба

Редакција
Важноста на патните исправи, возачките дозволи и личните карти продолжува до завршување на вонредната состојба, соопшти вечерва министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев во интервју...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вонредната состојба не значи забрана на движење, полициски час и затворање на продавници

Редакција
Министерката за правда, Рената Десковска денеска појасни дека воведувањето на вонредна состојба не значи забрана на движење, полициски час и затворање на продавниците. Таа додаде...
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче: За сега нема одлука за полициски час или ограничување на движење

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил објави што значи вонредната состојба која ја прогласи претседателот Стево Пендаровски. Статусот го пренесуваме во целост: “Вонредна...