еМагазин

Tag : воз

Локално

Се врши увид на местото на железничка несреќа во населба Хиподром

Редакција
Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје раководи со увидот на лице место на несреќата која се случи утринава на железничкиот премин на ул....
Македонија ТОП СТОРИИ

Припадник на МВР во службено возило е загинатиот во железничката несреќа

Редакција
Полициски службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба е загинатото лице во железничката несреќа што утрово се случи на преминот Маџари во Скопје, потврдија од...
Македонија

Воз удри во автомобил на преминот Маџари, едно лице загина

Редакција
Едно лице загина кога воз удри во возило на железничкиот премин кај Маџари во Скопје утрово во 5.50 часот. Според првичните информации, товарен воз што...
Локално

Несекојдневна кражба: Ограбени четири контејнери со стока од меѓународен воз

Никола Осило
На 18.12.2018 година во 04,20 часот на Граничниот премин „Табановце“,  Б.Ѓ.(55), вработен во „Македонска железница АД транспорт“, пријавил дека при извршена контрола и преглед на...
Локално

Товарен воз удри во автобус во скопско: Двајца повредени

Никола Осило
На 04.11.2018 година околу 10,15 часот во село Свиларе, скопско на патниот премин од железничката пруга Скопје – Кичево, се случила железничка незгода во која...
Бизнис

Се укина возот од Скопје до Солун

Редакција
Во однос на укинување на возот Белград – Солун, со став излезе и Министерството за транспорт и врски. „Во изминатиот период, Владата преку Министерството за...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Железницата се распаѓа, а Владата ќе ги „чести“ студентите и пензионерите бесплатно патување со воз

Никола Осило
Владата на РМ на денешната седница меѓудругото ќе ја разгледа и информацијата за реализација на проектите: „Бесплатен викенд за млади лица до 27 години за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе нема воз од Скопје до Солун

Редакција
Македонски железници Транспорт АД Скопје соопшти дека е против најавеното укинување од крајот на месецов на единствениот меѓународен воз низ Македонија на релацијата Белград –...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Со Грција сме поврзани само со автобус

Редакција
Во време кога се прават напори конечно двете соседни земји, Македонија и Грција нормално да почнат да соработуваат, истите се поврзани само со автобус. Годинава...
Бизнис

Се зголемува бројот на граѓани што летаат и што патуваат со воз

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2018 година, во однос на истото тримесечје од 2017 година, во патниот патнички превоз...