еМагазин

Tag : закон за јазици

Македонија

Османи: ДУИ уценувала, но никогаш за партијата секогаш за интересот на граѓаните и за потребата државата да оди напред

Редакција
Портпаролот на Централниот изборен штаб на ДУИ, Бујар Османи очекува неговата партија да биде сигурен победник на претстојните предвремени парлементарни избори во албанскиот блок и...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Станува ли фијаското на ДУИ со Законот за јазиците голем предизборен адут за СДСМ?

Vladimir Nikolovski
Не престануваат реакциите по препораките на Венецијанската комисија да се преиспита Законот за употреба на јазиците со образложение дека станува збор за непрецизен закон кој...
Македонија

Венецијанската комисија најде куп забелешки на Закон за јазици кој е изгласан во Собранието

Редакција
Порталот „Плусинфо“ објави делови од заклучоците на Венецијанската комисија за Законот за јазици, кој во македонското Собрание беше донесен во март 2018 година и кој...
Македонија

Најголем предизвик за Законот за употреба на јазиците ќе биде преведувањето

Редакција
Најголемиот предизвик во однос на Законот за употреба на јазиците ќе биде преведувањето, бидејќи имаме институции со големи количини на преводи што ќе треба да се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Главоболки за Владата и Уставниот суд: Поднесени осум иницијативи за оценување на уставноста на Законот за употреба на јазиците

Никола Осило
Владата на денешната седница разгледуваше осум иницијативи за оценување на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Иницијативите се поднесени од Ивана Митевска, Васко Лазески...
Македонија

Советот на Европа потврди дека е побарано мислење за Законот за употребата на јазиците

Редакција
Од Советот на Европа се потврдува дека Владата на Република Македонија побарала мислење од Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците, но притоа не...
Македонија

Заев вели дека албанскиот јазик е втор официјален јазик, соопштението на Владата кое го негира тоа не го прочитал

Редакција
Премиерот Зоран Заев во емисијата „200“ на Алсат М, рече дека албанскиот јазик е втор официјален јазик во земјава, појаснувајќи дека тоа го предвидува и...
Македонија

Колку ќе чини спроведувањето на двојазичноста: Само за Агенцијата за јазици предвидени 8 милиони, а за инспекторатот 7 милиони денари

Редакција
Од Владата се уште велаат дека не знаат точно колку ќе чини имплементацијата на Законот за јазици во пракса. Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи,...
Македонија

Османи: Додека Каракамишева е во Венецијанска комисија не треба да се праќа Законот за јазици

Редакција
Ставот на ДУИ е дека е време Македонија да има консензуален кандидат за претседател. Кандидат кој ги надминува етничките и партиските линиии, кој ќе спојува...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

Редакција
Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива...