еМагазин

Tag : закон за јазици

Македонија ТОП СТОРИИ

Кекеновски поднесе инцијатива за Законот за јазиците пред Уставен, смета дека е донесен без потребниот број на гласови

Редакција
Професорот Јове Кекеновски денеска до Уставниот суд на Република Македонија поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците, бидејќи смета дека Собранието...
Македонија

Од Владата велат дека македонскиот јазик е единствен службен јазик на целата територија на РМ и во нејзините меѓународни односи

Редакција
Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Владата незнаат колку ќе не чини спроведувањето на двојазичноста

Редакција
Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Глоба до 5.000 евра за институциите кои ќе „подзаборават“ на законот за употреба на јазиците

Никола Осило
Глоба во износ од 4.000 до 5.000 евра во денарска противвредност за прекршок ќе се изрече на централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Какви промени носи имплементацијата на законот за употреба на јазиците?

Никола Осило
Со излегувањето на законот за употреба на јазиците во Службен весник доаѓаат низа промени во однос на употребата на албанскиот јазик во Македонија односно тој...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски најави иницијатива пред Уставен за законот за јазиците и учество на претседателските избори

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва изјави дека со денешното објавување во Службен весник на законите за јазици и за ратификација на договорот од Преспа...
Македонија

Артан Груби: Иванов и ВМРО-ДПМНЕ први да постават двојазична табла пред нивните седишта

Редакција
Пратеникот на ДУИ и претседател на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, на прес-конференција во Собранието порача дека Законот за јазиците денеска стапува на...
Македонија

Џафери: Иванов „ги помешал лонците“, можно е одговорност да се бара од него

Редакција
Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери денеска на прес конференција информира дека вчера ги потпишал указите и до Службен весник ги доставил законите за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Иванов: Објавувањето на Законот за јазици и Договорот од Преспа во Службен весник без мој потпис е противуставно и претставува основа за кривично гонење

Редакција
Со писмена изјава за објавувањето на Законот за јазици и новото име, до јавноста се обрати претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. “Доцна синоќа имавме...
Македонија

Службен весник се огласи по објавувањето на Законот за јазици и новото име

Редакција
Законот за употреба на јазиците и Законот за ратификација на Договорот од Преспа се објавени во Службен весник на Република Македонија, информираат од Службен весник....