еМагазин

Tag : здравствени работници

Македонија ТОП СТОРИИ

Награда од 20 отсто од платата за здравствените работници кои два месеци беа најизложени на корона вирусот

Редакција
Премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција по повод третиот пакет економски мерки за справување со кризата предизвикана од корона вирусот најави дека награда од 20...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Аплауз за здравствените работници кои посветено се грижеа за пациентите заболени од корона вирусот

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави видео на кое аплаудираат здравствени работници од Клиниката за инфективни болести во Скопје, од Градската...
ЖИВОТ

Филипче им го честиташе Денот на трудот на здравствените работници: Неуморно работат во зачувување на јавното здравје

Редакција
Денес, на Ден на трудот, упатувам посебна благодарност и признание до нив и сите здравствени работници кои неуморно се борат за зачувување на јавното здравје,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Бесплатен кредит од Forza за вработените во здравствените институции

Редакција
Живееме во екстремно тежок период кога целиот свет е погоден од пандемијата со коронавирусот. Милијарди луѓе ширум светот се наоѓаат во карантин, а бројот на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

2.300 здравствени работници поминаа тренинг програма за да се заштитат од корона вирусот и да го спречат ширењето

Редакција
Министерството за здравство во изминативе четири недели ја реализираше онлајн тренинг програма „COVID 19 Response Training“ наменета за сите здравствени работници од јавните здравствени установи...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Повеќе од 1.000 лалиња и книги од холандски автори за македонските здравствени работници

Редакција
Повеќе од 1.000 лалиња и голем број на книги од холандски автори преведени на македонски и албански јазик, денеска беа подарени од холандскиот амбасадор Дирк...
Македонија

Двајца здравствени работници во Штип позитивни на корона вирусот

Редакција
Еден инфектолог и една медицинска сестра од хируршка сала на Одделението за ортопедија се позитивни на коронавирус, со што бројката на заразени здравствени работници во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Тројца штипски здравствени работници позитивни на корона вирусот

Редакција
Во Штип се регистрирани нови шест случаи позитивни на Ковид-19, од кои тројца се здравствени работници од штипската Клиничка болница, информираше Кризниот штаб на Општина...
ЖИВОТ

Филипче со признание до здравствените работници: Верувам дека секој од Вас знае колку е важно да издржиме, да останеме посветени

Редакција
По повод, Меѓународниот ден на здравјето, 7 април, со обраќање до здравствените работници, министерот за здравство, Венко Филипче им оддаде признание за клучната улога која...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нови здравствени работници заболени од корона вирусот во болницата во Куманово

Редакција
Министерството за здравство информира дека меѓу потврдените случаи од Куманово, има нови потврдени здравствени работници позитивни на Ковид-19 од болницата во Куманово. За овие случаи,...