еМагазин

Tag : земјиште

Македонија ТОП СТОРИИ

Судијата Теофиловски, осомничен за незаконско приватизирано земјиште во Тетово се спаси од притвор

Редакција
Првоосомничениот за незаконско приватизирано земјиште во Тетово, судијата Зоран Теофиловски се повика на судскиот имунитет и се спаси од притвор. „Првоосомничениот во постапката по предлогот...
Бизнис

Сопствениците на оранжерии на државно земјиште ќе можат да го купат земјиштето

Редакција
Сопствениците на оранжерии, кои се наоѓаат на државно земјиште, добија можност да да го купат земјиштето на кое се наоѓа оранжеријата, и со стекнувањето на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Распродажба во УЈП: По багателни цени се продаваат комбиња, земјоделско земјиште, пасишта, тв предаватели…

Редакција
Управата за јавни приходи (УЈП) објави нов оглас за распродажба на движни и недвижни ствари. На престојната распродажба се продаваат земјоделско земјиште, пасишта, различни типови...
Локално ТОП СТОРИИ

Детали за несреќата во Чаир: И таткото на загинатите браќа бил на местото каде се вршел ископот

Редакција
Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО) заедно со увидни екипи на Министерството за внатрешни работи извршија увид на местото во општина Чаир...
Локално ТОП СТОРИИ

Лизгање на земјиште предизвика несреќа: Двајца браќа загинаа во Чаир

Редакција
Двајца работници на возраст од 26 и 28 години загинаа утрово во несреќата во скопски Чаир. -На 01.06.2019 околу 11 часот пријавено е дека на...
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Лизгање на земјиштето му се заканува на Водно, поради градежната узурпација

Редакција
Институтот за комуникациски студии изработи видеа за запознавање со Водно, во кое предупредуваат дека мегаломанските идеи ќе придонесат да се појават свлечишта. Екологистите и експертите...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Стефче ако гарантира со имот може пола Шутка да ја извади на слобода„: Твитер реакции за апсењето на Јакимовски

Редакција
Денешното апсење на поранешниот градоначалник на Општина Карпош и лидер на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски, поради, како што соопштија од МВР, бесправна легализација и откуп...
Македонија

Поранешниот министер Димовски си замина, останатите тројца осомничени се уште се во Кривичниот суд

Редакција
Поранешниот министер за земјоделиство, шумарство и водостопанство и актуелен пратеник во Собранието Љупчо Димовски си замина со приватно возило по распитот во Кривичниот суд во...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Познати бизнисмени бараат од Владата во непосредна спогодба да им даде под закуп 877.945 квадрати земјоделско земјиште

Никола Осило
Владата на последната седница разгледувала информација за добивање согласност за склучување на договор за закуп на земјоделско земјиште со непосредна спогодба со трговското друштво за...
Бизнис

Склучени осум договори за земјиште на поранешниот агрокомбинат„Џумајлија“

Редакција
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопансто Љупчо Николовски денеска со својот тим од министерството, на блок за житарици во атарот на село Сарамзалино врачи десетина...