еМагазин

Tag : земјоделци

Бизнис

Земјоделците го блокираа центарот на Скопје, властите не гледаат причина за протест

Редакција
Ненавремена исплата на субвенциите и нецелосно исполнување на барањата испорачани пред една година, се причините поради кои денеска Здружението на сточари „Агроцентар“ од Велес, поддржано...
Бизнис

Специјални авиони ќе ги штитат земјоделските производи од град

Редакција
Владата на вчерашната седница ги усвои измените на Уредбата за доделување на техничката поддршка во земјоделството и руралниот развој, со кои што се додаде нова...
Бизнис

МЗШВ: Рокот за поднесување на барања за субвенции за 2019 година се продолжува до 30 јуни

Редакција
Рокот за поднесување на барања за субвенции за Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2019 година се продолжува до 30 јуни, информираат од Министерство...
Бизнис

Ќе помогнат ли субвенциите: Објавен тендерот за „зелена нафта“ за земјоделците

Никола Осило
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска на електронскиот систем за јавни набавк на Бирото за јавни набавки го објави тендерот за...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Секој ден пожари: Државата во пламен, што да очекуваме на лето?

Никола Осило
Речиси и да нема ден без неколку пожари во земјава, а веќе има и неколку жртви. Настраданите се лица во поодминати години кои беа зафати...
Македонија

Николовски тврди: Со пари за земјоделството се плаќале споменици и театри

Редакција
Погрешни политики водени со децении во земјоделството не може да се променат за една година, рече министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, одговарајќи...
Бизнис

Радовишките производители на сливи бараат по пет денари обештетување од државата

Редакција
Производителите на сливи од Радовишко денеска со едночасовна блокада на патот Струмица-Радовиш го искажаа своето незадоволство од немањето откуп. Велат дека договореното со Министерството за...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Дупка од 111 милиони евра: ПИОМ не може да наплати придонеси од 19.000 фирми и земјоделци

Никола Осило
Во текот на 2017 година, наплатени се вкупно придонеси за пензиско и инвалидско осигурување во износ од 35.638.673.802 денари, покажува извештајот на Фондот за пензиско...