еМагазин

Tag : земјотрес

Да помогнеме

Како да помогнете: Црвениот крст собра 83.749 евра за настраданите од земјотресот во Албанија

Редакција
Црвениот крст соопшти дека до денеска се собрани 5.154.730 денари или 83.749 евра, преку жиро сметката на фондот за солидарност и телефонските броеви за донации,...
Македонија

Повторно земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Редакција
Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека утрово е регистриран нов земјотрес со епицентар во Албанија, на 160 километри југозападно од Скопје. Бил...
Балкан

Албанија повторно се тресе: Силен земјотрес утрово ги разбуди нашите соседи

Редакција
Нова серија од 11 земјотреси имаше вчера и утрово во Албанија, а еден од нив со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала освен Албанците...
Балкан

(Видео) Еди Рама не можеше да ги задржи солзите: Земјотресот во Албанија зеде 50. жртви

Редакција
Премиерот на Албанија, Еди Рама не можеше да ги задржи солзите кога ги читаше имињата на 50. жртви од неодамнешниот земјотрес. Тој соопшти дека потрагата...
Балкан ТОП СТОРИИ

Црниот биланс од земјотресот во Албанија достигна 49 жртви

Редакција
Во земјотресот во Албанија загинаа 49 лица, од кои 25 во Драч, 23 во Туман и едно во местото Љач, информира премиерот Еди Рама. Тој...
Балкан ТОП СТОРИИ

Се стравува дека бројката уште ќе расте: 40 загинати од земјотресот во Албанија

Редакција
Спасувачките тимови продолжуваат да трагаат по преживеани под урнатините на објектите во Албанија. Бројката за загинати лица утрово порасна на 40, а се стравува дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во кои делови на Македонија се регистрирани најсилните земјотреси

Редакција
Неколку земјотреси регистрирани деновиве на Балканскиот полуостров, вклучувајќи го и катастрофалниот во Албанија, беа почуствувани и во Македонија. Во Македонија најтрусно подрачје е Вардарската долина....
Балкан ТОП СТОРИИ

Расте црниот биланс: Најмалку 28 жртви и 650 повредени од земјотресот во Албанија

Никола Осило
По силниот земјотрес вчера во Албанија бројот на загинати се искачи на 28 лица, пренесе албанската национална телевизија. Во областа Тумане има 12 жртви, а...
Балкан ТОП СТОРИИ

Балканот продолжува да се тресе: Денеска земјотрес во Грција, почуствуван и во Скопје

Редакција
Земјотрес e почувствуван во Скопје и околината изтринава во 08.23 часот. Според Европскиот медитаренски сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот е на Крит во Грција со...
Балкан ТОП СТОРИИ

Снимки од дрон по катастрофалните земјотреси во Албанија

Редакција
Бројот на загинати во серијата земјотреси во Албанија се искачи на најмалку 13 лица, меѓу кои и најмалку две деца. Според албанските медиуми на над...