еМагазин

Tag : земјотрес

Балкан

(ВИДЕО) Земјотрес од 6,4 степени кај Закинтос почуствуван и во Македонија, Малта, Италија, Албанија и Либија

Редакција
Земјотресот со интензитет од 6,4 степени според Рихтер, кој во 01.54 часот по локално време го погоди Јонското Море, со епицентар во морскиот дел на...
Свет

(Видео) Застрашувачки сцени од цунамито во Индонезија, досега 1.200 жртви

Никола Осило
Индонезискиот претседател Џоко Видодо упати барање за меѓународна помош по катастрофалниот земјотрес и цунами кои убија над 1.200 луѓе. Потресите и бранот најсилно го погодија...
Балкан

Турски сезимолог: Расте ризикот од силен земјотрес во Истанбул

Редакција
Зголемен е ризикот реонот на Истанбул да биде погоден од силен земјотрес со интензитет од 7,5 до 7,7 степени според Рихтеровата скала, кој би можел...
Локално

Земјотрес во Охрид и Ресен

Редакција
Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерта на 11.9.2018 година...
Свет

(Видео) Иран се тресе: Бремена жена меѓу жртвите од земјотресот

Никола Осило
Серија од три земјотреси, првиот со интензитет од шест степени според Рихтерова скала, синоќа го погодија западниот дел на Иран. Според иранската агенција Мехр, две...
Македонија

Земјотрес ги вознемири граѓаните

Редакција
Земјотресот кој попладнево беше почуствуван во Македонија е со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот е регистриран на 115 киломтери југо-западно од...
Свет ТОП СТОРИИ

Смртниот биланс од земјотресот во Индонезија се искачи на 142 лица

Редакција
Бројот на жртвите на земјотресот кој го погоди индонезискиот остров Ломбок се искачи на 142 лица, соопшти денеска претставник на локалните власти. – Како резултат...
Свет

(ВИДЕО) Италијанците бесни: Отруено куче што спасуваше преживеани во земјотресите во Италија

Редакција
  Труењето на куче, кое спасуваше преживени од земјотресите во Италија во 2016 година, предизвика бес во јавноста. Информацијата за труењето на германскиот овчар Каос,...
Ретро

(Фото) Старо Скопје пред земјотресот

Редакција
Во чест на 55 годишнината од земјотресот во Скопје (26 јули 1963) фејсбук-страницата The City Knows се потсети на старо Скопје со селекција од 55 стари фотографии....
Ретро

Скопје по земјотресот во 1963 година: Град без деца

Никола Осило
Под урнатините од скопскиот земјотрес животот го загубиле 1.070 негови граѓани, биле повредени над 4.000 граѓани. Според познатите податоци, во земјотресот загинале 120 деца. Една...