еМагазин

Tag : жолти елеци

Свет

(Видео) Војна меѓу полицијата и „Жолтите елеци“ на улиците во Париз

Никола Осило
Војната се врати на улиците на Париз каде што викендов припадниците на движењето „Жолти елеци“ повторно протестираа против политиките на претседателот Емануел Макрон. На еден...
Свет ТОП СТОРИИ

Протестите на „жолтите елеци“ не беа за џабе: Макрон вети зголемување на минималната плата за 100 евра

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон вети зголемување за 100 евра на минималната месечна плата во Франција што работодавците нема да ги чини ништо. Во 13-минутен телевизиски...
Свет

 (Фото) Славната Ума Турман со подршка на протестите на „жолтите елеци“

Редакција
Актерката Ума Турман на својот Инстаграм профил сподели фотографија од вчерашниот протест на „жолите елеци“ во Париз. Фотографијата е направена во близина на црквата Saint-Augustin....
Свет ТОП СТОРИИ

Запознајте го Гислан Кутар, францускиот автомеханичар кој стои зад идејата демонстратите во Франција да носат „жолти елеци“

Редакција
Гислан Кутар, автомеханичар од Нарбон, стои зад идејата демонстратите во Франција да носат „жолти елеци“. Тој е изненаден од одзивот, но и од насилната реакција...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Француските специјалци користат гранати против „Жолтите елеци“

Никола Осило
Специјалната полиција во Франција во сузбивањето на протестите на „Жолтите елеци“ користи направа која се вика GLI-F4, која содржи 25-30 грама ТНТ заради што, како...
Свет

(Видео) Европа на нозе, протести од Париз до Тирана

Никола Осило
Протестите на Жолтите елеци се главна вест во сите светски медиуми, а освен во Франција тие вчера протестираа и во Белгија и во Холандија. Освен...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео)„Жолтите елеци“ се обидуваат да влезaт во зградата на Европскиот парламент во Брисел

Никола Осило
Масовните протестите со многу блиски средби и насилство меѓу протестантите и полицијата се проширија во Брисел, каде што во моментов се обидуваат да влезат во...