еМагазин

Tag : Зоран Верушевски

Македонија

Верушевски бараше 71, доби 42 илјади евра отштета од држaвата поради случајот „Пуч“

Редакција
Два милиони и 580 илјади денари (42.000 евра) ќе треба да му исплати државата на поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, одлучи Основниот граѓански суд Скопје. Судот...
ЖИВОТ

Бранко Црвенковски слави роденден, наполни 57 години

Редакција
Поранешниот премиер и претседател на Македонија и поранешниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска слави роденден. Наполни 57 години. Тој е роден на 12. октомври...
Македонија

Верушевски вели дека Груевски, бил „мозокот“ на прислушувањето, а не Мијалков

Редакција
Поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање, Зоран Верушевски на денешното вкрстеното испрашување за случајот „Таргет – Тврдина“, како сведок рече дека документацијата...
Македонија

(Видео) Фетаи: Исказот на Верушевски дека бомбите биле модифицирани, нема да влијае на постапките

Редакција
Изјавата на Зоран Верушевски во сведочењето пред судот за „Таргет – Тврдина“ за модифицирање и компромитирање на „бомбите“, нема да влијае врз постапките што ги...
Македонија

Одбиено барањето за запирање на „Таргет – Тврдина“, судењето продолжи со сведочење на Верушевски

Редакција
Судечкиот совет го одби барањето на адвокатите на обвинетите за запирање на постапката за предметот „Таргет -Тврдина“ како неосновано и денешното рочиште продолжи со сослушување...
Македонија

Случај „Таргет-Тврдина“: Грујовски му пратил закана на Лазаревски дека ќе ми го пресечел гркланот

Редакција
По апсењето на Зоран Верушевски, ми се јави Звонко Костовски, кој во тој момент бил во присуство на Горан Грујоски, и ми пренесе порака од...
Македонија

Случај „Таргет-Тврдина“: Како Лазаревски му ги предал „бомбите“ на Зоран Верушевски

Редакција
Првите документи ги изнесов на екстерен диск што Звонко Костовски ми го даде во ходниците на МВР, изјави сведокот Ѓорѓи Лазаревски на денешното рочиште на...