еМагазин

Tag : Зоран Заев

Македонија

Заев: Можно е да не поднесам оставка ако опозицијата ги кочи законите битни за граѓаните

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека тој не сака изборите да бидат одложени, но оти е можно за тоа да се разговара и тој да...
Македонија

Заев: Рано ми е за пензија, не се враќам во Струмица

Редакција
Откако на 3 јануари ќе ја напушти премиерската функција, премиерот Зоран Заев во интервју за Македонската радио-телевизија (МРТВ) рече дека ќе биде во Скопје и...
Македонија

Теута Арифи не е кандидат за Вашингтон, тврди Заев

Редакција
Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи не е кандидат за амбасадор во Вашингтон, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Тој одговарајќи на новинарско прашање истакна дека Арифи...
Македонија

Заев: Ќе реагираме на ставот на БАН за негирање на постоењето на македонскиот јазик

Редакција
Македонија ќе реагира на оценката на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик, најави денеска премиерот Зоран Заев. –...
Македонија

Заев до Османи: Заедно ќе ги утврдиме следните чекори поврзани со Законот за употреба на јазиците

Редакција
Заедно ќе продолжиме да ги утврдиме следните чекори поврзани со самото законско решение, заради тоа што дефинитивно нема да дозволиме да бидеме наивни никој од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи контра Заев: Секое отворање на Законот за јазици ќе не врати пред 2001 година

Редакција
Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да...
Македонија

Заев: Ќе ја испочитуваме Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците

Редакција
Укажувањата на Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците ќе ги испочитуваме и ќе се даде конкретно ревидирање од надлежното Министерство за правда, заедно...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Премиерот Заев со сопругата на прием кај британскиот премиер Борис Џонсон

Редакција
Премиерот Зоран Заев синоќа заедно со останатите лидери на земјите членки на НАТО беше гостин на првиот човек на британската Влада, Борис Џонсон во неговата...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Заев на прием кај Кралицата Елизабета, заедно со лидерите на земјите-членки на НАТО

Редакција
Премиерот Зоран Заев беше на прием кај Кралицата Елизабета во Бакингемската палата, што се приреди за сите делегации, во чест на состанокот на лидери на...
Македонија

Џафери испрати телеграма на сочувство, Заев најави помош за Албанија

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери испрати телеграма на сочувство до институциите и граѓаните на Албанија. „Потресот од минатата ноќ што се почувствува и во нашата...