еМагазин
Image default
Македонија

И судењето за „Талир“ на СЈО одложено поради притворот на Јанева

Специјалната обвинителка Катица Јанева, осомничена за криминал ви е странка во постапката чесен суде, а почитуваната обвинителка Ленче Ристоска на денешното рочиште е нејзин застапник. Бараме денешното рочиште да се одложи, истакна адвокатот Дончо Наков на денешното рочиште за „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кое се одложи поради притворената Јанева.

Судијата Осман Шабани откако го ислуша излагањето на Ристоска, го одложи судењето за 3 октомври.

„Талир“ се однесува на финансирањето на ВМРО-ДПМНЕ во кое според СЈО се испрани околу 5 милиони евра.

Извор: sdk.mk

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ристоска не губи надеж: СЈО се уште постои, верувам дека ќе се најде извесно законско решение

Кои актуелни функционери ги гони СЈО?

Колку и кои предмети СЈО треба да ги предедаде на Јавното обвинителство?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Вицепремиерот Османи заработи казна за зборување на мобилен додека вози

Редакција

(ВИДЕО) Средба без Ковачки: Мицкоски се сретна со кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за техничката влада

Редакција

Поради операција на еден од обвинетите одложено судењето за сообраќајката кај Ласкарци

Редакција